‘’Konut satış ortalamalarında güven endeksi önemli’’

Gayrimenkul sektöründe Şubat ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Buna göre 2019 Şubat ayında 78 bin 450 konut satıldı.

Gayrimenkul sektörü Şubat ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Mustafa Hakan Özelmacıklı, Ocak ayı konut satış istatistiklerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Konut satışlarının tüketici ve inşaat sektörü güven endeksine bağlı. Toplam satışlar içinde ipotekli konut satışları yüzde 30 seviyelerinden Şubat ayında yüzde 11.3‘e düştü. Aslında satışların önündeki en önemliengel konut kredisi faiz oranları. Türkiye Emlak Katılım Bankası ile yeni finansal modellerin geliştirilebileceğine inanıyorum” açıklamasını yaptı. Konut satışlarının tüketici ve inşaat sektörü güven endeksine bağlı olduğunu ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Özellikle Şubat ayında tüketici güven endeksi 57,8 iken, inşaat sektörü güven endeksi 51,8 olmuştu. Bu endeksler şimdiye kadarki en düşük seviyelerde ve özellikle konut satışlarında çok etkili. Özellikte inşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörler talep yetersizliği ve finansman sorunları” açıklamasında bulundu.

‘’Konut satış ortalama düzeyinin artması için yeni düzenlemeler yapılmalı’’

Konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.2 azaldığını beliten Özelmacıklı “Toplam satışlar içinde ipotekli konut satışları yüzde 30 seviyelerinden Şubat ayında yüzde 11.3‘e düştü. Aslında satışların önündeki en önemli engel konut kredisi faiz oranları. Konut satış ortalama düzeyinin artması için Türkiye Emlak Katılım Bankası ile yeni finansal modellerin geliştirilebileceğine inanıyorum. Özellikle konut hesabında verebilecek destekler yanında, kura yöntemi ile para toplayan SPK veya BDDK kontrolünde olmayan şirketler için de düzenleme sağlamalıdır. Bu birikimler mutlaka mevduata dönüşmeli, yeni finansman modellerine yardımcı olmalı” şeklinde konuştu.

Yabancıya konut satış oranlarında artış

2019 yılında yabancılara satışın gittikçe artacağını da belirten Özelmacıklı, “Yabancıya konut satış işlemlerine yönelik istatistiklerimiz geriden gelmeye devam ediyor. Örneğin satış vaadi ile yapılan satışlarda tapu işlemleri sonraki dönemlere yayılıyor. 2018 yılının son çeyreğinde düşürülen vatandaşlık tutarı ve KDV istisnaları ile toplam satışlardaki yabancı payı gittikçe arttı. Yabancılara satışın toplam satışlar içindeki payı Şubat ayında yüzde 4,23 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 oldu” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.