İzmir satılık konut fiyatları artıyor

Yapılan bir araştırma sonucunda elde edilen verilere göre İzmir satılık konut fiyatlarında yaşanan yükseliş dikkat çekiyor. Türkiye ortalaması 2 bin TL olan satılık konutların ortalama metrekare fiyatı İzmir’de Mart ayının ilk verilerine göre 3 bin 240 TL oldu.

Emlak sektöründe yaşanan kısa süreli durgunluk yerini hareketlenmeye bıraktı. Fiyatlardaki yukarı yönlü hareketlenmeyle dikkat çeken illerin başında İzmir geliyor. İzmir satılık konut fiyatları Mart ayının ilk verilerine göre geçtiğimiz bir yıla oranla ortalama yüzde 7 oranında değer kazandı. İzmir’de yer alan satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 3 bin 240 TL, satılık konutların metrekare bazında Türkiye ortalaması ise 2 bin TL. Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay “İzmir’de konut almak için doğru zaman. Her daim konut piyasası için cazip bir yer olmayı sürdüren İzmir, Türkiye ortalamasının üzerinde bir gelir vadediyor” dedi. Emlak alımı için fiyatların stabil ve yükseliş eğiliminde olduğu dönemlerin oldukça cazip fırsatlar sunduğunu söyleyen Bozay, “İzmir’de yaşanan bu yukarı yönlü eğilim, emlak piyasasında önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelere dair önemli ipuçları veriyor. 2019’da sektördeki talebin yükselişe geçip fiyatların artış yönünde eğilim sergileyeceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu

İzmir satılık konut fiyatları yükselişte

İzmir satılık konut fiyatları ile dikkat çeken ilçelerin başında Foça geliyor. Foça’daki satılık konut fiyatları bir yıllık sürede ortalama yüzde 49 artarak alıcısına ciddi anlamda kazandırdı. Fiyatların yükseliş yönlü seyrettiği yerlerde Foça’yı izleyen ilçelerin başında Tire (yüzde 40), Seferihisar (yüzde 32), Menderes (yüzde 31), Karaburun, Menderes (yüzde 31), Güzelbahçe (yüzde 29) ve Çiğli (yüzde 27) geliyor. Satılık konut fiyatlarında yükselişle dikkat çeken bu ilçelerdeki metrekare fiyatlarında ise 5 bin 109 TL ortalama ile Güzelbahçe ilk sırada yer alıyor. Güzelbahçe’yi 4 bin 113 TL ile Menderes izliyor. İzmir, ortalama metrekare fiyatlarında da Türkiye genelinin oldukça üzerinde bir grafik çiziyor. Metrekare bazında en yüksek değere sahip satılık konutlar 9 bin 337 TL ile Çeşme’de yer alıyor. Çeşme’yi Güzelbahçe (5 bin 109 TL), Urla (4 bin 958 TL), Narlıdere (4 bin 954 TL) ve Menderes (4bin 113 TL) izliyor. İzmir genelinde ortalama amortisman süresi ise 22 yıl. En kısa amortisman süresine sahip ilçeler; 19 yılla Bergama, Ödemiş ve Konak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.