Konut satışlarında İstanbul’u geçti

2017 yılının ilk dört ayında ülke geneli konut satışlarında yüzde 7,4 olan artış oranı; İstanbul'da yüzde 1,2'de kaldı, Ankara'da ise yüzde 13,7 seviyesinde gerçekleşti. Toplam satışlarda İstanbul'un payı yüzde 18,3'ten yüzde 17,3'e gerilerken, Ankara'nın payı yüzde 10,8'den yüzde 11,4'e yükseldi.

Gayrimenkul Uzmanı Köksal Ünal, Türkiye'de en çok konut üretimi ve satışının gerçekleştiği İstanbul ile ikinci sıradaki Başkent Ankara arasındaki makasın giderek kapandığını belirtti. Ünal, İstanbul'da hız kesen satışların Ankara'da ivmelenerek arttığına işaret etti. Türkiye genelinde toplam konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 adede; Ocak-Nisan dönemi itibariyle de yüzde 7,4 artışla 440 bin 226 adede ulaştı.

Ünal değerlendirmesinde; İstanbul'un konut satışlarında Nisan ayında 20 bin 66 adet ve ilk dört ayda da 76 bin 99 adetle en yüksek payı almaya devam ettiği, ancak artış oranının ülke ortalamasının çok altında kaldığına dikkat çekti. İstanbul'daki trendin aksine Ankara'da konut satışlarının ülke ortalamasının çok üstünde bir artış gösterdiğine işaret eden Ünal, yatırımların katlanarak artacağını ifade etti.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.