Konutta borç riski arttı

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, son yıllarda istikrarlı bir büyüme ve gelişme gösteren Türkiye konut piyasasının ciddi bir borç yükü altında olduğuna dikkat çekildi.

Habere göre, risk konut sahiplerinden ziyade konut inşa edenlerde bulunuyor. Çünkü piyasa uzun vadeli konut kredilerine bel bağlamıyor ve Türk konut sahipleri borçlarını güvenilir bir şekilde geri ödüyor. Ancak analistler, inşaat sektörünün ülkenin yatırımlarında en güçlü büyümeyi gösteren Çin'den daha fazla bir pay aldığı bir dönemde riskin, konut inşa edenlerde olduğuna dikkat çekti.

İkiye katlandı

Türkiye'de konut geliştirme şirketlerinin borçlanma payı, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmış durumda ve tüm şirket borçlanmalarının yaklaşık beşte birini kapsıyor. 
Bu borçların artan kısmı kötüye gidiyor ve sektörün takipteki kredilerinin payı son beş yılda yaklaşık ikiye katlandı.

Öte yandan kısa bir süre önce Türkiye İnşaat Sektörü İşverenler Sendikası'nın (İNTES) hazırladığı bir raporda inşaat sektörünün başlıca zayıf yönleri müteahhit sayısının fazlalığı, yüksek işçilik maliyetleri, sertifikalı işçi sayısının azlığı ve finansman altyapısının zayıf olması olarak sıralandı.

İNTES'in raporunda emtia fiyatlarının düşmesi ile petrol ihracat eden ülkelerdeki ekonomik darboğaz, inşaat sektörünü tehdit eden unsurlar arasında yer alıyor. 
Bunun yanı sıra dünya ekonomisindeki dalgalanmaların doğrudan doğruya Türkiye ekonomisini etkilemesi nedeniyle geleceğe ilişkin olumsuz öngörülerin oluşması, kamu ihale mevzuatı ve uygulamalarının çözümleyemediği aşırı düşük tekliflerin sektör kârlılığını engellemesi, Ortadoğu'daki karışıklıklar ile AB ekonomilerindeki dalgalanmalar, diğer tehdit unsurları olarak sıralandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.