Konutta KDV indirimini müteahhitler değerlendirdi

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz
Sektörün önünü açacak bir gelişme
Gayrimenkul sektörünün bu tür teşvik edici uygulamalara ihtiyacı var. Devlet desteğinin önemini ve tetikleyici gücünü yakın süreçte hep birlikte gördük. Gayrimenkul sektörünü tek çatı altında toplayan GYODER ve Emlak Konut GYO gibi kurumların vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmesiyle gözle görülür bir canlılık yaşandı.
Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 m2 üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açmaktadır.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:
Vatandaşların konut almaları kolaylaşıyor
İnşaat sektöründeki son gelişmeler ve alınan yeni kararlarla birlikte sektörün canlılığını koruyacağını öngörüyoruz. Bakanlar Kurulu’nun, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e kadar indirme kararı 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak. Konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar veya daha büyük bir konut sahibi olmak isteyip elinde yeterli miktarda birikimi olmayanlar için yeni bir fırsat daha doğdu. Hem hükümetimiz hem de inşaat sektörü, konut sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak için bütün olumlu adımları atıyor. Vatandaşlarımız konut almak için alınan bu önemli kararları çok fazla beklemeden değerlendirmelidir.

Kumko Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Efe Kumova:
Sektör canlılığını korurken, büyük metrekareli konut alımları da artacak
Konut alımını kolaylaştırmak için kredi faizlerindeki indirimler, inşaat firmalarının peş peşe başlattığı kampanyaların ardından şimdi de Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Alınan bu kararın üretilen konutların sadece yüzde 1’lik kısmını kapsaması yerine tüm konut satışlarında, emlak rayiç bedeli üzerinden uygulanan kademeli KDV’nin %1’e sabitlenmesinin hem konut alıcıları hem de sektör için daha faydalı olacağını düşünüyoruz. İlk defa konut sahibi olacakları ve daha büyük bir ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirecek olan bu kararın 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak olması yerine devamlılığının sağlanmasıyla da ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektöründe canlılık korunmuş olacaktır.

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:
Geniş dairelerde oturmak isteyenler için ev almanın tam zamanı
Bakanlar Kurulu dün 150 m2’nin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olarak alınan KDV oranlarını yüzde 8’e düşürdüğünü açıkladı. Karar, hem sektör açısından hem de vatandaşlarımız açısından oldukça sevindirici. Geniş dairelerde yaşamak isteyen ya da çocuklu ailelerin talebi ve ihtiyaçları daha büyük konutlardan oluşuyor. Ancak gerek KDV oranları gerekse bütçeleri aşan fiyatlar nedeniyle daha geniş metrekarelere ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın konut tercihi orta büyüklükte dairelere kayıyordu. Son zamanlarda ardı ardına hayata geçirilen konut kampanyalarıyla satış rekorları kıran inşaat sektörü, bu KDV indirimiyle birlikte büyük m2’li konut bazında da satış rekorları kıracaktır. 31 Mart’a kadar geçerli olacak bu indirim, kaçırılmaması gereken bir fırsat. Özellikle çocuğu olan aileler ve daha geniş konutlarda oturmak isteyenler için daire almanın tam zamanı.

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:
2016 yılı rekor yılı olacak

Bakanlar Kurulu kararı ile 150 metrekare ve üzeri evlerin KDV oranları % 18’den % 8’e indirildi. Bu karar, bu yıl konut satışlarında 15 Temmuz sonrası, GYODER, TOKİ ve Emlak Konut’un hamleleri ile gelen harekete yeni bir ivme getirecek. Artık yılsonunda 1.500.000 adetlik tapu hedefinin gerçekleşmesi ve hatta daha ileri bir rakama ulaşılması olasılığı kuvvetlendi. Bu teşviklerle gerek ihtiyaç gerekse, yatırım amaçlı konut satın alımları hız kazanacak. Tapu adetleri bakımından 2016 yılı yeni bir rekor yıl olacağa benziyor. Dün yüksek KDV’den işlem bitirip ödeme yapan ve tapu alanlar için bir hak kaybı olacak tabi. Bunun da tabi bir şekilde telafi edileceğini öngörüyoruz. Bu tip satışlarda, sözleşme hükümleri arasında “vergi değişiklikleri hali” uyarısı ile artan veya azalan verginin tarifi ile tüketiciye fiyat farkı ile vergi farkının iade edileceğini sanıyorum.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.