Geniş aileye KDV indirimi müjdesi

Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan katma değer vergisi (KDV) 150 metrekareden büyük konutlarda yüzde 8'e düşürüldü. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 31 Mart 2017'ye kadar konut satışlarında KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak.

Konut teslimlerinde halen yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Vergi indiriminin büyük evlere olan talebi artıracağını ifade eden sektör temsilcileri, indirimin talebe yansıması için alım-satımdan alınan yüzde 4'lük verginin de 2'ye indirilmesini bekliyor.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz Gayrimenkul sektörünün bu tür teşvik edici uygulamalara ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Sektörün Önü Açılır  

Yılmaz, "Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açıyor. Bu tür uygulamalar daha uzun süreli olmalı. Sektördeki vergi ve harç hafifletilmeli" dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkam Tahir Tellioğlu ise ekonominin inşaat sektörü açısından zora girdiği bir dönemde KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi çok sevindirici bir haber olarak yorumladı. İndirimin satışlara yansıyacağını belirten Tellioğlu, aynı zamanda yurt dışındaki satışlara da katkı sağlayacağını dile getirdi. 

Daha küçük metrekareler için de gelsin

Akşam gazetesinin haberine göre, KDV indirimini "Çok doğru ve yerinde bir karar" olarak değerlendiren Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu şunları kaydetti:

"Konut alıcısından vergi almak yerine, konut yapımından kar elde eden girişimciden vergi alınarak depreme dayanıklı sıfır konuta talep artırılabilir."

Büyük eve talep artar

VERGİ indiriminin 150 metrekarenin üzerindeki ev fiyatlarında düşüşü beraberinde getireceğini ifade eden Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, "KDV indirimi ile geniş ailelerin yüzü gülecek" diye konuştu. 

KDV indiriminin sektöre katkı sağlayacağına dikkat çeken Teknik Yapı inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, indiriminin 6 ayla sınırlı olmamasını istedi. Durbakayım, "KDV indirimiyle kayıt dışı azalır ve devletin geliri artar. 150 metrekareden küçük olan konutlar için de indirim gelir ve tapu harcı azalırsa piyasa çok hareketlenir" diye konuştu. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın