Konutta zam haberleri spekülasyon mu?

istanbul_satilik_konut_metrekare_fiyatlari  

Türkiye’nin en önemli sektörlerinden olan emlak sektörü kararsızlıkta gibi görünüyor. Konut fiyatları tarihinin en yüksek noktasına çıkarken, döviz kurlarındaki artış da imalat sanayisine zam olarak yansıyor. Bugüne kadar müteahhitin,,konut alanın ve devletin kazandığı bir sistem olan emlak sektöründe artık kararların daha çok düşünerek verilmesi gereken bir dönem yaşanıyor.

Satılamayan konuta zam yapılıyor

Son aylardaki konut satışlarına bakıldığında kredili konut satışlarının %87 gibi rakamlara ulaştığı görülüyor. Fiyatlar en yüksek noktadayken gelen zamlardan sonra ,gerek seçim sonuçlarının beklenmesi gerekse döviz kurlarının yıllık getirisinin %25’in üstüne çıkması gibi nedenlerle konut satışlarının durgunlaştığı bu dönemin nasıl atlatılacağı merak konusu.

Zam gelecekse konut fiyatlarında neden indirim kampanyaları yapılıyor?

Basında her gün konuta zam gelecek demeçleri verilirken, zam oranı konusunda kesin bir rakam telaffuz edilmiyor. Konuta zam dalgası geliyor demeçlerindeki oran %15-20 arasında gösterilirken aynı anda indirim kampanyaları uygulanması da sektördeki bir çelişkiyi yaratıyor. Konut alacak vatandaşın seçim sonuçları ve döviz kurlarının %25 düzeyindeki artışı ile kararsız kalması sektördeki zam ve indirim kampanyalarının aynı anda uygulanması ile birlikte kafası iyice karışmış durumda.

Konutta zam haberleri spekülasyondan mı ibaret? 

Konutlarda fiyat artışı maliyetlerden dolayı kaçınılmaz olarak gelecekse bu oranlar neden yüksek miktarlarda gösteriliyor. Konut alıcıları zam gelecek endişesi ile konut almaya mı teşvik ediliyor. Basın da zam furyası gelecek diye beyanat veren firma sahipleri on gün sonra zamdan önce son fiyatlarımız diye basın da değerlendirmelerde bulunuyorlar.Bu farklı değerlendirmeler "Konut sektöründe zam spekülasyonları mı yapılıyor?" sorusunu akıllara getiriyor.

Eyüp İyigün/Emlakmetrekare

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıWork Up/5.50 ve Loft Up/7.60’da dolar kuru 2.25’e sabitlendi
  Sonraki yazıİş GYO ve Nef’in yeni projesi “Inistanbul”a bir haftada 4 binden fazla talep geldi
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın