Kredili konut satışı 76 şehirde geriledi

Konut satışları şubatta artmasına rağmen, ipotekli konut satışlarının 76 ilde hız kestiği belirlendi. İstanbul’da toplamda yüzde 9 artan konut satışı ipotekli de yüzde 46,9, Ankara’da yüzde 53,4, Antalya’da yüzde 49,4 geriledi. Ardahan’da 1, Bitlis’te sadece 2 konut ipotekli satıldı. Diğer taraftan kredili satışlarda Diyarbakır yüzde 122, Adana yüzde 114, Gaziantep yüzde 107 artışla öne çıktı.

Kredi kanallarının daralması, faizleri yükselmesi, inşaat maliyetleriyle birlikte konut fiyatlarının da ulaşılabilir noktadan çok uzaklaşması krediyle ev sahibi olma talebini azaltmaya başladı. Bankalarda bugün konut kredisi faizi yıllık ağırlıklı ortalama yüzde 42,65 seviyesinde. Bankadan yüzde 4,29 oranla 120 ay vadeyle 2,5 milyon TL konut kredisi kullanıldığında, aylık taksitler 108 bin liraya yaklaşıyor.

Toplam geri ödeme de 12 milyon TL’yi buluyor. Bu da özellikle orta ve dar gelirliler için krediyle ev sahibi olmayı zorlaştırıyor. Gerek konut fiyatlarının fahiş artışla bugün geldiği nokta, gerekse finansman maliyetinin yükselmesinin etkisi illerde de etkisini gösterdi.

Ardahan’da 1, Bitlis’te 2 ipotekli

Türkiye’de bu yıl şubat ayında toplam konut satışları yüzde 17,3 artış göstermesine rağmen, kredi satışlar sert düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan belirlemelere göre, ipotekli konut satışları 76 ilde gerileme gösterdi. En fazla düşüş yüzde 88,9’luk oranla Ardahan’da görülürken, bu ili yüzde 85’le Bitlis, yüzde 84’le Bayburt izledi. Böylelikle şubat ayında Ardahan’da 1, Bayburt’ta 2 konutun krediyle satıldığı belirlendi. Bitlis’te ise geçen yıl 40 adet olan ipotekli konut satışının, bu yıl aynı ayda 6’ya gerilediği görüldü.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıDoğru Klima Bakımının Püf Noktaları Neler?
    Sonraki yazıGaziantep OSB’de işçilerin konut sorununa çözüm