YGS’yi bir dakika ile kaçıran öğrenciler gözyaşına boğuldu

Adana'da, üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) geç kalınca binaya alınmayan Mustafa Kara gözyaşlarını tutamamıştı. Okul kapısının önüne oturarak uzun süre ağlayan Mehmet Kara'yı çevredeki veliler sakinleştirmeye çalışmıştı.

YGS’Yİ bir dakika ile kaçırdılar. Yükseköğretime Geçiş Sınavı, dün yapıldı. Sınava, 2 milyon 265 bin 902 aday başvurdu. Saat 09.45’te kapılar kapanırken, bu saatten sonra gelen birçok öğrenci sınava giremedi. Bir yıldır ter döktükleri sınava alınmayan öğrenciler gözyaşlarına boğuldu.

Üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) saat 10.00’da başladı. 2 saat 40 dakika süren sınav, 12.40 itibariyle sona erdi.  Bu yıl 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS, 7 bin 646 binada 350 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirildi. Erken saatlerden itibaren sınava girecekleri binalara gelen adaylar, kimlik kontrolü yapılarak ve güvenlik kontrolünden geçirilerek sınav salonlarına alındı. Sınav binalarının kapıları saat 09.45’te kapatılarak, bu saatten sonra gelenler alınmadı. Yurt genelinde bu uygulamayı bilmeyen ya da geç kalan birçok öğrenci sınava giremedi.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Adana’da Cebesoy Ortaoklu’unda sınava girmek için gelen Mehmet Kara, kapı kapatıldıktan çok kısa bir süre sonra gelince sınava giremedi. Okul kapısının önüne oturarak uzun süre ağlayan Kara’yı çevredeki veliler sakinleştirmeye çalıştı. Gece bir iş yerinde çalıştığı için sınava geç kaldığını aktaran Kara, “Abi kurbanın olayım, evden gelsem yetişirdim, işten geliyorum geç kaldım. Bir senem gitti kolay bir şey değil. Ben ne yapacağım şimdi. Abi Allah rızası için alın sınava işten mi atacaklar” dedi.

Bayburt’ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 1 dakika geç kaldığı için giremeyen bazı adaylar gözyaşlarını tutamadı.

YGS’Yİ 1 DAKİKAYLA KAÇIRDILAR

Bayburt’ta da sınava gireceği Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine 09.46’da gelen bazı öğrenciler, geç kaldıkları için salonlara alınmamaları üzerine gözyaşlarına hakim olamadı. Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’nde çeşitli nedenlerden dolayı geç kalan ve sınava giremeyen öğrenciler gözyaşlarını tutamadı.

Kayseri’de, üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başladı. Sınava birkaç dakika geç kaldıkları için alınmayan bazı öğrenciler sinir krizi geçirdi. Bir kız öğrenci sınav salonuna alınmayınca sinir krizi geçirdi.

BAYGINLIK GEÇİRDİ

Bir kız öğrenci, sınav salonuna alınmayınca sinir krizi geçirdi. Bayılan adaya ilk müdahaleyi babası ve diğer veliler yaptı. Genç kız, daha sonra olay yerine çağrılan ambulans ile hastaneye götürdü. Geç kalan öğrencilerin sınava girebilmesi için aileleri ve diğer veliler uzun süre polislerle görüştü ancak bir sonuç alınamadı.

SINAV BELGESİNİ YIRTTI

Sivas’taki Cumhuriyet Üniversitesi’nde de bazı öğrenciler salona alınmadı. Bir öğrenci, tepki amacıyla sınava giriş belgesini yırtarak çöpe attı ve yerleşkeden uzaklaştı. Sınavda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe testi, sosyal bilimler testi, temel matematik testi ve fen bilimleri testi yer alıyor. YGS’de Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru yöneltiliyor.

Mersin’de, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dolayısıyla kentteki belirli noktalara konuşlandırılan zabıta ekipleri, sınava geç kalan öğrencilerin yardımına koştu. Sınava geç kalan bazı öğrenciler, zabıta araçlarıyla sınav merkezlerine götürüldü.

İMDADINA ZABITA YETİŞTİ

Mersin’de, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) dolayısıyla kentteki belirli noktalara konuşlandırılan zabıta ekipleri, sınava geç kalan öğrencilerin yardımına koştu. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, saat 10.00’da başlayan sınav için öğrencilere ve yanlarındaki bir refakatçiye belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanma imkanı sağlandı. Ayrıca zabıta ekipleri de olumsuz durumlar yaşanmaması için görev yaptı. Kentteki belirli noktalarda hazır bekleyen ekipler, sınava geç kalan öğrencileri sınav merkezlerine yetiştirdi.  Sabit ekiplerin yanı sıra ana arterlerde gezen zabıtalar, sınava gireceği okulun adresini bulamayan öğrencilere de yardımcı oldu.

Kahramanmaraş’ta sınav evraklarını ve kimliğini kaybeden öğrenci, Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) polisin yardımlarıyla girebildi. Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesi Beyoğlu Mahallesi’nde yaşayan 18 yaşındaki Harun Gören (solda), YGS’ye gireceği Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi önüne geldiğinde cüzdanını kaybettiğini fark etti. Gören, yardım istediği polis ekiplerinin yardımıyla sınav başlamadan evraklarını tamamladı.

SINAVA POLİS YETİŞTİRDİ

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesi Beyoğlu Mahallesi’nde yaşayan 18 yaşındaki Harun Gören, YGS’ye gireceği Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi önüne geldiğinde cüzdanını kaybettiğini fark etti. Burada görevli polislere içinde sınav evrakları ve kimliği bulunan cüzdanını kaybettiğini aktaran Gören, ekiplerden kendisine yardım etmesini istedi.  Gören’in sınava gelirken bindiği şehir içi yolcu otobüsünü durduran polisler, belgeler otobüste bulunamayınca Gören ile otobüsü beklediği durağı da kontrol etti. Otobüs durağında da evrakların bulunamaması üzerine ekipler, Gören için bir internet kafeden sınav giriş belgesi çıkarttırdı. Daha sonra Gören’i Onikişubat İlçe Nüfus Müdürlüğüne götürülen ekipler, öğrenci için geçici kimlik belgesi aldı. Polis otosuyla sınava 10 dakika kala Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesindeki sınav salonuna yetiştirilen Gören, ekiplere teşekkür etti.

160 SORU İÇİN 160 DAKİKA

Sınavda adaylara 160 soru için 160 dakika süre verildi. Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika veya son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyecek, kısa süre için bile olsa salondan çıkamadı. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası tamamlanana kadar sınav binasında bekletildi… Öte yandan, saat 07.00’den 09.45’e kadar il ve ilçelerdeki nüfus müdürlükleri açık tutularak, kimliğini kaybeden adayların nüfus cüzdanlarını edinebilmelerine imkan sağlandı.

LYS BAŞVURULARI 4-17 NİSAN’DA

YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmayacak. YGS puanı 150’nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde edecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse LYS’ye başvurabilecek. LYS’ye başvurular, 4-17 Nisan’da alınacak.

Siirt’te, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 13 bin 180 aday girdi. Güneydoğu’da görevlendirme yapılan belediyeler, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren adaylara toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma imkanı tanıdı. 

‘KAYYUM’DAN ÜCRETSİZ YGS SERVİSİ

Güneydoğu’da görevlendirme yapılan belediyeler, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren adaylara toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma imkanı tanıdı. Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin’de belediyelerce alınan karar doğrultusunda, YGSdolayısıyla toplu taşıma araçlarını kullanan öğrencilerin ulaşımı ücretsiz sağlanıyor. Sınava girecekleri okullara gitmek için duraklara gelen üniversite adayları belediyelerin jestiyle karşılaştı. Otobüslerde, sınava giriş belgelerini gösteren tüm öğrenciler belediyelerin araçlarından ücretsiz yararlandı

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.