Kremlin’de 1 saat 15 dakika

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinKremlin Sarayı'ndabir araya geldi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı’nda buluştu. İki liderin görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü. Görüşme öncesi Putin, “Rusya ve Türkiye son zamanlarda Suriye dahil olmak üzere dünyadaki krizleri çözmek için aktif bir biçimde çalışıyor” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sona erdi. Liderlerin görüşmesi 1 saat 15 dakika kadar sürdü. Kremlin’de heyetler arası görüşmelere geçildiği belirtildi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmeden önce kısa birer açıklama yaptı.

  GÖRÜŞME ÖNCESİ PUTİN’İN AÇIKLAMASI

  Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rusya ve Türkiye son zamanlarda Suriye dahil olmak üzere dünyadaki krizleri çözmek için aktif bir biçimde çalışıyor. Rusya ve Türkiye, savunma kurumları ve istihbarat teşkilatları düzeyinde iyi ve etkili ilişkiler kurdu. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler hızlı bir tempo ile onarılıyor, Moskova böyle olduğu için mutlu. İlişkilerimizin hak ettiği seviyeye yükselmesi için aktif bir biçimde çalışıyoruz. Rusya ve Türkiye askerleri arasında böyle yakın bir işbirliği kurulacağını kimse beklemiyordu” dedi.

  GÖRÜŞME ÖNCESİ ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

  Putin’le yapacaklarının görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sözlerine “Değerli dostuma çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle ÜDİK toplantısında bir ara verme süreci yaşadık. Fakat geçen yıl malum Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya geldik. O, bu süreci tetiklemesi bakımından çok çok hayırlı bir kongreydi” diyerek başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ekonomik, ticari, askeri ve savunma sanayine yönelik birçok alanda atacakları adımların, ÜDİK toplantısının ana başlıklarını teşkil edeceğini belirterek, “Bölge sorunlarını da etraflıca ele alacağımız bu ÜDİK toplantısı, ülkelerimizin bu süreçteki etkinliğini daha da artıracaktır” dedi.

  Türkiye ile Rusya arasında enerji noktasındaki iş birliğinin çok farklı olduğuna işaret eden Erdoğan, gerek petrol gerek doğalgazda Rusya ile bu sürecin aratarak devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ndeki çalışmaların hızla normalleşme süreci içerisinde devam ettiğini vurguladı.

  HEYETTE KİMLER VAR?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova heyetinde, Cumhurbaşkanlığı sözcücüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan var.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın