MIPIM 30’uncu kez kapılarını açıyor

Gayrimenkul profesyonellerin katılım gösterdiği MIPIM, bu yıl 12-15 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde 30. kez misafirlerini ağırlayacak.

Her yıl Fransa’nın Cannes kentinde gayrimenkul profesyonellerini ağırlayan MIPIM, bu yıl 30. kez misafirlerini ağırlayacak. 26 bini aşkın gayrimenkul profesyonelinin katılması beklenen fuara geçtiğimiz yıl Türkiye’den 250 kuruluş ve 657 kişinin katılmıştı. Bu yıl ki teması ‘Geleceği Etkilemek’ olan MIPIM  ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Nihayet bu yıl MIPIM Türkiye’yi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık. MIPIM ve MIPIM Türkiye birbirini tamamlayan iki unsur olacak” dedi.

‘’MIPIM 2019 ülkemizin tanıtımı için önemli’’

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise “Ülkemizin dünya çapındaki inşaat ve gayrimenkul projelerinin sunulacağı İTO’nun görkemli İstanbul pavilyonu, MIPIM 2019’da Cannes’ın en popüler sahilindeki yerini alacak” açıklamasını yaptı. Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM 2019, 12-15 Mart tarihleri arasında bir kez daha Türkiye gayrimenkul sektörünün önemli oyuncularının katılımı ile gerçekleştirilecek.

Fransa’nın Cannes şehrinde bu yıl 30’uncu kez kapılarını açacak MIPIM’de dünya gayrimenkul sektörünün dev oyuncuları bir araya gelecek. İstatistikler, gayrimenkul sektörünün dünya liderlerini ağırlayan ve günde 1 milyon üzerinde kartvizit alışverişinin gerçekleştirildiği MIPIM 2019’a, Türkiye’den olduğu gibi dünyadan da yoğun ilgi olduğunu gösteriyor. Şöyle ki, geçen yıl 90 olan katılımcı ülke sayısı 100’e çıkarken, fuarın düzenlendiği alan da 20 bin metrekareden 21 bin 500 metrekareye yükseldi. MIPIM 2019’a proje finansmanı alanında 5 bin, geliştirici alanında 4 bin 800, mimarlık alanında 2 bin, mülk sahibi alanında bin 600, hizmet sağlayıcı alanında 4 bin, portföy yönetimi ve ikincil piyasalar alanında da 5 bin 400 kuruluş şimdiden kayıt yaptırdı. Katılımcı sayısının ilerleyen günlerde artması bekleniyor.

Üst üste iki yıl ‘Onur Ülkesi’ olan tek ülke olma özelliğini taşıyan Türkiye, bu yıl da MIPIM’e güçlü bir katılım gerçekleştirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un da ziyaret edeceği MIPIM’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) yine 685 metrekarelik İstanbul Pavilyonu ile yer alacak. Emlak Konut, GYODER ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) bu yıl da geniş katılım ile MIPIM’de olacak.

JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş:

“MIPIM, ülkeler, şehirler ve şirketler arasında yeni, güçlü ve istikrarlı iş bağlantılarının kurulmasına olanak sağlıyor. MIPIM’i bu yılın sonunda İstanbul’da gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Alkaş, “Biz İstanbul’un özelinde Türkiye’nin mutlaka süreklilik arz eden uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bu etkinliklerin Türkiye’nin uluslararası arenada tanıtılması için önemli olduğunu görüyoruz. Umarız bunun en önemli adımlarından birini MIPIM’i Türkiye’ye getirerek atmış olacağız. MIPIM Türkiye ile hem İstanbul hem de Türkiye dünyada bir adım daha ileri gidecektir.’’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç:

“İstanbul, Londra ve Paris çadırlarının arasında yer alarak dünyada en cezbedici şehirlerinden biri olmanın gururunu taşıyor. İstanbul Pavilyonu’nda İstanbul’un en son, en cazip, en güzel ve en kârlı konut ve ofis projelerini tanıtacağız. Ziyaretçilerle proje sahiplerine anında kapsamlı ve verimli ikili iş görüşmeleri yapma imkanı sunacağız. Yabancı yatırımcılar, her geçen gün gayrimenkul alımında Türkiye’yi ve İstanbul’u daha çok tercih ediyor. 2018 yılında yabancı yatırımcı 40 bin konut aldı. Bu bir önceki yıla göre yüzde 100’den fazla bir artışa karşılık geliyor. Sadece İstanbul’da yabancılara satılan konut miktarı 15 bine yaklaştı. Öyle ki her üç konuttan biri İstanbul’da satıldı. Son olarak 250 bin dolarlık gayrimenkul satan alan yabancı yatırımcıya Türk vatandaşı olabilme imkanı sağlandı. İnanıyorum ki, böylesi avantajlar, yabancı dostlarımızı İstanbul ve Türkiye’ye yakınlaştıracak ve onları İstanbullu yapacaktır.”

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin:

“MIPIM, Türkiye gayrimenkul sektörü için çok önemli bir organizasyon. Artık ülkelerin değil marka şehirlerin öne çıkarıldığı MIPIM’de düzenli olarak yer alan İstanbul Ticaret Odası’nı, ülkemizin ve gayrimenkul sektörümüzün tanıtımı adına destekliyoruz. Son dönemin ekonomik konjonktürünü dikkate alarak, 2019 yılında farklılıklar oluşturmak, sektörün birlikteliğini yurt dışındaki platformlarda vurgulamak, Türkiye’yi ve İstanbul’u anlatmak adına büyük önem taşıyan MIPIM’de, gayrimenkul sektörümüzün yabancı yatırımcılar için gelecek vadettiğini çok iyi anlatmamız gerekiyor. GYODER olarak, İstanbul Ticaret Odası işbirliği ile üyelerimizle birlikte yer alacağımız fuarda büyük bir sinerji oluşturarak, ülkemizin tanıtımına katkıda bulunacağımıza inanıyorum.”

TYD Başkanı Oya Narin:

“MIPIM gayrimenkul alanında dünyanın en nitelikli ve en geniş kapsamlı fuarı konumunda. MIPIM’de oluşan ticaret hacmi olağanüstü boyutlara ulaşıyor ve MIPIM’in turizm konusundaki etkinliği de giderek artıyor. Biz de üyelerimizin projelerini tanıtmalarına vesile olmak, aynı zamanda Türkiye’nin turizm yatırımları boyutunda bir yatırım destinasyonu olarak tanıtımını yapmak, ayrıca  da ülkemizde turizm yatırımlarını olumlu etkileyen (tahsis sürelerinin uzatılması vb.) gelişmeleri uluslararası yatırımcılara birinci elden anlatabilmek için MIPIM 2018 de ilk defa  Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte bir stand açtık ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdik. Yine aynı hedefler doğrultusunda bu sene de MIPIM 2019’da yer alacak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.