Mülteciler için şehir kurulacak


Belçika'da temaslarda bulunan ve AB üyeliğinin Türkiye için öncelikli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'dan Suriyeli mültecilere kapılarını açmasını bir kez daha talep etti. Türkiye'nin 2.2 milyon Suriyeli sığınmacıya hiçbir ayrım gözetmeden kapılarını açtığının altını çizen Erdoğan, Avrupa'nın tamamında 250 binden az mülteci bulunduğunu, Türkiye'nin mültecilere toplamda 7,5 milyar dolar harcadığını, ve dünyadan gelen toplam destek miktarının ise 417 milyon dolar olduğunu söyledi.

Türkiye'nin sadece Akdeniz'den botlarla topladığı insan sayısının 60 bini bulduğunu belirten Erdoğan,  açık kapı politikasının devam edeceğini, Türkiye'nin insani tutumunun tüm AB için örnek olması gerektiğini, Türkiye'nin değerlerine sahip çıkma konusunda Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerin çok ilerisinde olduğunu söyledi.

Ayrıca Erdoğan, Suriyeliler için Avrupa ve uluslararası toplumdan gerçek anlamda külfet paylaşımı bekldiklerini ifade etti.

Türkiye'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından AB liderleri yeni mülteci rotası konusunda uzlaşmaya vardı ve Türkiye ile AB  4 maddelik bir uzlaşma paketini onayladı.  Pakete göre, Suriye'den gelen mülteciler için Türkiye sınırına 2 milyon nüfus kapasiteli 6 mülteci kampı kurulacak ve söz konusu kampların finansmanı için AB ile ortak bir fon oluşturulacak. AB ülkeleri toplamda 500 bin mülteciyi Türkiye'den alacak. Ege Denizi'nde Türk – Yunan işbirliği ile mültecilerin Avrupa'ya yasadışı yollardan geçmemesi için kontroller ağırlaştırılacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.