Ocak ayında konut fiyatlarının en çok yükseldiği il…

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Ocak ayı raporunda öne çıkan noktalar:

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.91 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.88 oranında artış gerçekleşti. Ocak ayında Elazığ’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.08 oranında arttı ve Elazığ fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.52 oranı ile Kars oldu.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.14 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6.06 oranında artış gerçekleşti. Ocak ayında Kırşehir‘de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.03 oranında artarak Kırşehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.00 oranı ile Kütahya oldu.

Yıllık brüt kira getirisi en yüksek iller

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçüldü.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre; Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.52 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.99 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 72.50 oranında artış gerçekleşti. Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.22 oranında; İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.82 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 8.5 puan fazla artış gösterdi.
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın