Örnektepe-Sütlüce dönüşümü başlıyor

TOKİ, Beyoğlu’nda gerçekleştireceği Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptıracağı 397 konut ile 20 dükkânın ihalesini gerçekleştirdi.

İstanbul’un dikkat çeken semtlerinden olan Beyoğlu’nda kentsel dönüşüme hazırlanan TOKİ, Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi  kapsamında 397 konut ve 20 dükkan yapacak. 15 Mart’ta ihalesi gerçekleştirilen projede 43 adet 1+1, 318 adet 2+1, 31 adet 3+1 ve 5 adet ise 4+1 yer alacak.

Süreç nasıl ilerledi?

İstanbul Beyoğlu, Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi, TOKİ ile Beyoğlu Belediyesi arasında 02.06.2015 tarihinde imzalanan protokolle başlatıldı. Proje alanında plansız, tapusuz çoğunluğu ruhsatsız 282 konut ve 18 dükkân bulunuyordu. Projeyle 1,6 hektar alanda, yerinde dönüşüm uygulanarak burada yaşayan vatandaşlarımıza nitelikli sosyal çevre imkânı sunan yeni bir yaşam merkezi oluşturuldu. İmar planı verilerinin altında bir yoğunluk kullanılan projede, İstanbul’un ve Haliç’in siluetine uygun, özgün mimarisi ile bütünlük sağlayacak şekilde cumba, saçak, payanda gibi mimari ögeler ve ahşap, taş, sıva, metal malzemeler kullanılmak üzere nitelikli bir mimari dil oluşturuldu.

Proje alanının ortasından geçen sokak projedeki diğer alanlarla entegre olacak şekilde korundu ve yayalaştırılarak mahalle sakinlerinin kullanımına sunuldu. Alan içinde mevcut kullanımda olan Halid Bin Velid Camii’nin yenilenmesi talep edildi. Yeniden planlanan cami çevresinde ortaya çıkan mekânlar kamusal kullanımın olduğu sosyal tesis olarak planlandı. Projede 435 araçlık otopark planlandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın