ÖSO, Münbiç’e ilerliyor

ÖSO'nun saha komutanlarından Muhammed Hatib, muhalif birliklerin Bab ilçesinin doğusunda Tel Tuveyran ve Kaarat köyünün kontrolünü PYD/PKK'dan aldığını söyledi.
Fırat Kalkanı Harekatı’dan TSK desteği ile Bab’ı temizleyen ÖSO’nun yeni hedefi Münbiç,  ÖSO, Bab’da Münbiç sınırında PYD’den iki köyü ele geçirdi.
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Halep’in Bab ilçesindeki çatışmalarda terör örgütü PYD/PKK’dan iki köyü kurtardı.
ÖSO’nun saha komutanlarından Muhammed Hatib, muhalif birliklerin Bab ilçesinin doğusunda Tel Tuveyran ve Kaarat köyünün kontrolünü PYD/PKK’dan aldığını söyledi.
Söz konusu köylerin çevresinde yoğun çatışmaların yaşandığını ifade eden Hatib, “Burada DEAŞ, PYD ile rejim güçleri ittifak halinde. DEAŞ, PYD ve rejimle çatışmadan köyleri ve beldeleri bırakıp çekiliyor” dedi.

Rejim güçleri, önceki gün Bab’ın doğu kesimlerinde terör örgütü DEAŞ’ın çekildiği yerlere ulaşarak PYD/PKK kontrolündeki Münbiç’e ulaşmıştı.

Böylece, Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu tarafından ele geçirilen Bab ilçesinin güneyine konuşlanan rejim güçleri, Rakka’ya giden güzegahı kesmişti. Rejim güçleri, ÖSO’nun harekata devam etmesine engel olmak için DEAŞ’la arasına tampon bölge oluşturmuştu.

BAB 23 ŞUBAT’TA ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aylardır süren çabası sonuç verdi ve Suriye El Bab ele geçirildi…
TSK ve Özgür Suriye Ordusu, 23 Şubat’ta IŞİD’e karşı düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Bab ilçe merkezini ele geçirdiğini duyurdu.

Yoğun sokak çatışmalarının yaşandığı ilçe merkezinde elindeki noktaları bir bir kaybeden terör örgütü, bugün kendisi için hayati önemdeki El Bab’da teslim bayrağını çekti.

ÖSO’nun saha komutanlarından Ahmed el-Şahabi, ”Bab kent merkezinin kontrolü şimdi muhaliflerde. Mayın ve patlayıcılardan dolayı kontrolü bir şekilde ilerliyoruz. Ama kent merkezi artık muhaliflerde” dedi.

SIARADA RAKKA VAR

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’da da 17 Ekim’den bu yana kuşatma altında tutulan terör örgütü, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. Irak’ta Felluce, Libya’da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul’u da kaybetmesi halinde Suriye’deki kalesi Rakka’ya sıkışacak.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.