Peşmerge: PKK iflasın en dibinde

Sincar’da Peşmerge ile terör örgütü PKK arasında çıkan çatışmanın ardından açıklama yapan, KDP Sincar Askeri Sorumlusu Serbest Lezgin, örgütün içinde bulunduğu durumla ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

Lezgin, “PKK, iflasın en dibine vurmuş durumda. Tüm dünya, PKK’ya ‘siz bir terör örgütüsünüz, siz kötü emellerin peşindesiniz’ diyor. PKK, bu şekilde devam ederse darbe üzerine darbe almaya devam edecektir” diye konuştu.

DARBE ÜZERİNE DARBE ALACAK

Irak’ta Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Askeri Sorumlusu Serbest Lezgin, Musul’un Sincar ilçesinde Suriyeli Peşmergelere saldıran terör örgütü PKK’ya sert tepki göstererek, “PKK, iflasın en dibine vurmuş durumda. Tüm dünya, PKK’ya ‘siz bir terör örgütüsünüz, siz kötü emellerin peşindesiniz’ diyor. PKK, bu şekilde devam ederse darbe üzerine darbe almaya
devam edecektir.” dedi.

Lezgin, Musul’un Sincar ilçesine bağlı Sinun kasabasında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Genelkurmay Başkanı Cemal Muhammed ile ortak basın toplantısı düzenledi.
PKK’nın, IKBY ve Sincar halkının yüzde 90’ı tarafından kabul edilmediğini belirten Lezgin, “PKK, Kürdistan Bölgesi içerisinde bir avuç toprak üzerinde bile iktidar sahibi olamaz. PKK’nın Kürdistan Bölgesi sınırlarında söz sahibi olması mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

PKK ŞENGALDE İSTİKRARSIZLIĞIN KAYNAĞI

Örgütün birçok bölgede olduğu gibi Sincar’da da istikrarsızlık ve çatışmanın kaynağı haline geldiğini aktaran Lezgin, şunları söyledi:  “PKK, bölgede varlık göstermeye başladığından bu yana KDP ve Peşmerge’yi halkın gözünde karalamak için tüm kötülükleri denedi. PKK, KDP’yi
DEAŞ’ın bölgede işlediği tüm suçların ortağı gibi göstermeye çalıştı. Şunu herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor, Şengal’in, DEAŞ’tan geri alınması için verilen mücadelede yaklaşık 600 Peşmerge şehit oldu. Bu Peşmergelerin hiçbiri Şengal halkından değildi.”

Lezgin, PKK’nın çok kötü bir durumda olduğuna da değinerek, “PKK, iflasın en dibine vurmuş durumda. Tüm dünya, PKK’ya ‘siz bir terör örgütüsünüz, siz kötü emellerin peşindesiniz’ diyor. PKK, bu şekilde devam ederse darbe üzerine darbe almaya devam edecektir.” diye konuştu.
Suriye’nin kuzeyinde, PKK’dan dolayı Kürtleri belirsiz ve kötü bir gelecek beklediğine dikkati çeken Lezgin, şu ifadeleri kullandı:

ROJOVA’DA DURUM EN KÖTÜ SEVİYEDE

“PKK, Rojava’nın (Suriye’nin kuzeyi) başına ne belalar getirdiyse aynısını Kürdistan Bölgesi’ne de getirmeye çalışıyor. Rojava’daki durum, şu anda en kötü seviyede. Suriye’deki Kürt kardeşlerimiz çok perişan durumda. Onları belli olmayan kötü bir gelecek bekliyor. Bu da PKK’nın siyasetinden kaynaklanıyor. PKK, Münbiç’te yaklaşık iki buçuk ay savaştı. Bunun için yaklaşık 500 Kürt gencinin kanını döküp, orada öldürttü. Daha sonra Münbiç’i Beşşar Esed’e
teslim etti. Onlar da ne istediklerini ve amaçlarının ne olduğunu bilmiyorlar. PKK sadece bir araç olup Kürt düşmanları tarafından kullanılıyor.”

Lezgin, basın toplantısının sonunda, dün Sinun kabasının bulunduğu bölgede Suriyeli Peşmergeler ve PKK’ya bağlı yerel militanlar arasında çıkan çatışma sonucu yakalanan 5 militanı serbest bıraktı ve ailelerinin çocuklarına sahip çıkması çağrısında bulundu.

Musul’un Suriye sınırındaki stratejik Sincar ilçesinde terör örgütü PKK’ya bağlı militanlar ile Mesut Barzani’ye yakın ve Peşmerge Bakanlığına bağlı Suriyeli Kürt Peşmerge güçleri arasında çıkan çatışmada, 4 Peşmerge ile 3 PKK’lı terörist yaralanmıştı. Terör örgütü PKK, ağustos 2014’te DEAŞ’ın Sincar ilçesine saldırmasını bahane ederek bölgede varlık göstermeye başlamıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.