Porsuk kenarında yeni bir Eskişehir doğuyor

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, şimdi de Eskişehir Riskli Alan projesi ile sekiz mahallenin dönüşümünü gerçekleştirmeye hazırlandıklarını söyledi. Büyükerşen “Bu alan, yapılacak sosyal donatıları ile Eskişehir'in güvenli ve prestijli bölgelerinden biri haline gelecek ve proje ile Eskişehir kazanacak" dedi.  Büyükerşen, Porsuk çevresinde yeşil bir çevre planladıklarını söyledi. 

Dönüşecek Mahalleler

Belediye Riskli Alanlar projesi kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışıyor. Proje, Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yenimahalle, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahallelerinde uygulanacak.

Projede yeraltı otoparkları, bisiklet yolları, yeşil alanlar, ticaret alanları, oteller ve yerleşim alanları yer alacak.

Deprem riskine karşı hem daha sağlam yapılar hem de estetik bir şehir planlamasının hayata geçirileceği Riskli Alanlar projesinin dahil olduğu alanlarda büyüklüğü 50 ila 159 metrekare arasında değişen en fazla 14 katlı konutlar planlandı.

Kaldırım alanlarının 5 metreden az olmayacağına dikkat çeken Büyükerşen, şöyle devam etti:

 "Mevcut 5 bin 28 olan konut sayısının yaklaşık 7 bin 200 konuta çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca, Kurtuluş Pazar alanının yaklaşık yüzde 35'i yeşil alan, altı da kapalı otopark olarak planlandı. Planlarda engelli vatandaşlarımız konusunda hassas davranıldı. Onlar için ulaşılabilir bir yerleşme alanı planlıyoruz. Buna ilave bisiklet yolları da planda önemli bir yer teşkil ediyor. Projede sıcak sular bölgesinin korunmasına özen gösterildi ve Sivrihisar 1, Gazi Yakup Satar ve Hasan Polatkan caddelerinde ticari alanların kurulması düşünülüyor."

Dünya gazetesindeki habere göre, Kentsel dönüşüm ve Riskli Alan projelerini Eskişehirlilere anlatabilmek ve hak sahibi olanlara dönük olarak, 'Uzlaşma Görüşmeleri Merkezi (UGM)' projesi de geliştirildi.

Yılmaz Büyükerşen, "Merkezde, Riskli Alan ve kentsel dönüşüm projelerine ilişkin yapılan tüm çalışmalar; teknolojik imkanlardan da yararlanılarak, Eskişehir halkının beğenisine sunulacak. Böylece bölgede mülkü bulunan hak sahipleri ve tüm Eskişehirliler; imar planı taslakları, kentsel tasarım projesi taslakları ve proje maketi inceleme fırsatına sahip olacak" dedi.

UGM'de; sergi alanları ve sunum alanlarında Riskli Alan projesi, Eskişehir halkı ile paylaşılırken, uzlaşma ofislerinde de birebir uzlaşma görüşmelerinin yürütüleceğini anlatan Yılmaz Büyükerşen, "Bu sayede sergi alanını gezen, sunumu izleyen ve maket üzerinden projeyi gören hak sahipleri, doğrudan uzlaşma ofisine geçerek, birebir görüşmelerini gerçekleştirebilecek. Bu görüşmelerde; hak sahiplerine alternatifler önerilecek ve hak sahiplerinin tercih ettiği alternatif üzerinden uzlaşma tutanakları imzalanacak" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.