Rakka Operasyonu için Çavuşoğlu’ndan çarpıcı açıklamalar

Suriye’nin El Bab kenti, TSK’nın desteklediği ÖSO tarafından temizlendi. Şimdi hedef Rakka Operasyonu…. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rakka operasyonunun hazırlıklarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. “El Bab’da kontrol tamamen elimizde diyen Çavuşoğlu, Rakka için koalisyon ülkeleri ile değerlendirmeler yaptıklarını söyledi. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Rakka operasyonu için koalisyonun içindeki ülkelerle Fransa,
İngiltere ve Almanya ile bu konuları değerlendirme fırsatımız oldu. Doğru strateji ve doğru gruplarla, kişilerle arazideki güçlerle kolay bir şekilde DEAŞ’ı temizleyebiliriz ve gerçek sahibi Rakkalı insanlara şehri güvenli şekilde teslim edebiliriz. Bunu detaylı şekilde görüşüyoruz, planlıyoruz” diye konuştu.

BAB’DA KONTROL TAMAMEN SAĞLANDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili, “Esasen Genelkurmayın da açıkladığı gibi kontrol tamamen bizim elimizde. Şehir tamamen kontrolümüz altında. Ama şehrin şimdi temizlenmesi lazım. Hem değişik patlayıcıların temizlenmesi hem de şehrin içinde değişik bölgelere sızan teröristlerin de El Bab’dan tamamen temizlenmesi lazım.” dedi.

TÜM MAHALLELER KONTROL ALTINDA

Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen hafta Türk askerlerinin yerel güçlerle beraber El Bab’ı tamamen kuşattığını hatırlattı.  Doğu ve batı tarafında kuşatma olduğunu ancak güneydeki açık kısmın da
kuşatıldığını belirten Çavuşoğlu, şehrin içindeki tüm mahallelerin ve bölgelerin
kontrol altında olduğunu kaydetti.

ŞEHRİN TEMİZLENMESİ LAZIM

DEAŞ’ın bir terör örgütü olduğunun unutulmamasını isteyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:
“Esasen yöntemlerine baktığımız zaman aynen PKK gibi. PKK’nın geçen sene bazı şehirlerimizde biliyorsunuz el yapımı bombalar, yine patlayıcılar veya diğer kalleşçe saldırıları olmuştu. DEAŞ da aynı yöntemle mahallelerde, sokaklarda, caddelerde el yapımı patlayıcılar yerleştiriyor, başka tuzaklar… O nedenle dikkatli ve titiz olmak gerekiyor. Bazı patlamalar da oluyor biliyorsunuz. Esasen Genelkurmayın da açıkladığı gibi kontrol tamamen bizim elimizde. Şehir tamamen kontrolümüz altında. Ama şehrin şimdi temizlenmesi lazım.
Hem değişik patlayıcıların temizlenmesi hem de şehrin içinde değişik bölgelere sızan teröristlerin de El Bab’dan tamamen temizlenmesi lazım.”

50 BİN SURİYELİ GERİ DÖNDÜ

Ilımlı güçlerin de temizlik yapıldıktan sonra şehrin güvenliğini sağlaması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, El Bab temizlendikten sonra birçok kişinin evine ve şehrine döneceğini vurguladı.
Fırat Kalkanı Harekatı başladığı günden bu yana 50 bine Suriyelinin Türkiye’den bu bölgeye döndüğünü ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Esasen Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllardır vurguladığı ve başta ABD olmak üzere Avrupalılara, herkese anlatmaya çalıştığı da budur. Terörden arındırılmış bir güvenli bölge oluşturduğumuz zaman, Suriyelileri hiç olmazsa bu bölgede normal hayata döndürebiliriz. Sadece göç ettiği yerlerde bunlara yardım etmemiz yetmez. Bu insanları kendi evlerine döndürmeyi de başarabilmemiz lazım. Bu işin insani boyutunu da ihmal etmememiz lazım.”

MÜNBİÇ, MÜNBİÇLİLER’İNDİR

Çavuşoğlu, bir gazetecinin Fırat Kalkanı Harekatı’nın bundan sonraki adımını sorması üzerine, Münbiç bölgesinde YPG’li teröristler olduğunu, buranın da temizlenmesi gerektiğini söyledi.
ABD ile bölgeye ortak heyet gönderdiklerini anlatan Çavuşoğlu, o ziyaretlerde heyetlerin yaptığı tespitte “Münbiç Münbiçlilerindir, Münbiçli olmayan burayı herkes terk etsin.” yönünde bir mesaj çıktığını vurguladı.

YPG İNSANLARA ZULMEDİYOR

Bu mesajın aslında YPG’ye olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:  “YPG buradaki insanlara zulmediyor, göçe zorluyor ve resmi tapular dahil belgelerin hepsini de yakıyor. Buralarda kendi kantonunu oluşturmaya çalışıyor. Dolayısıyla Münbiç’in de YPG’den temizlenmesi gerekiyor. Sürekli ‘ABD’li dostlarımıza, ‘Verdiğiniz sözü tutun’ dedik. Onlar da ‘Münbiç operasyonu biter bitmez, YPG’liler Fırat’ın doğusuna çekilecektir, bu taahhütümüzdür’
demiştir. Bir önceki yönetim bunu söylemiştir. Bir önceki yönetim sözünde duramadı. Şimdi yeni yönetime de bu talebimizi gündeme getirdik. Bu talebimizi onlara da ilettik.”

MÜNBİÇ’TEN SONRA HEDEF RAKKA

Yeni yönetimden de beklentilerinin Münbiç’ten YPG’lilerin temizlenmesi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Ondan sonraki hedef Rakka operasyonudur. Rakka operasyonunun planlanması çalışmalarını da yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde en üst düzeyde, Sayın Cumhurbaşkanımız düzeyinde, gerek Trump ile gerek CIA Direktörü geldiği zaman bu konular değerlendirilmiştir.” ifadelerini kullandı.  Her düzeyde Rakka operasyonunun nasıl ve kimlerle yapılabileceğini değerlendirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, “Koalisyonun içindeki ülkelerle Fransa, İngiltere ve Almanya ile bu konuları değerlendirme fırsatımız oldu. Doğru strateji ve doğru gruplarla, kişilerle arazideki güçlerle kolay bir şekilde DEAŞ’ı temizleyebiliriz ve gerçek sahibi Rakkalı insanlara şehri güvenli şekilde teslim edebiliriz. Bunu detaylı şekilde görüşüyoruz, planlıyoruz.” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.