Rönesans’ın gözü dünyanın zirvesinde

Rusya başta olmak üzere yurtdışında gerçekleştirdiği müteahhitlik hizmetleriyle dünya kamuoyunun dikkatini üzerine çeken Rönesans İnşaat, halen Avrupa’da 10’uncu en büyük müteahhit olarak yer alıyor.

Yenibirlik gazetesinin haberine göre; Yönetim Kurulu Başkanlığını Erman Ilıcak’ın gerçekleştirdiği şirket, 2012 yılında 81. Sıradan girdiği ENR (en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri) listesinde 2015 yılında 37. sıraya kadar yükseldi.

1993 yılında Rusya’da kurulan Rönesans Holding, dünyanın 21 farklı ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. İnşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteren Holding, bugün 40 bin çalışanı ile alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri başta olmak üzere pek çok inşaatı gerçekleştiriyor.

Beştepe'deki Sarayı Rönesans İnşa Etti

3 milyar dolar global ciro ve 5 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip Rönesans’ın hedefi, orta vadede inşaat sektöründe dünyanın en büyük ilk 10 kuruluşu arasına girmek. Holdingin lokomotif şirketi olan Rönesans İnşaat, Türkiye’de tartışmalara neden olan Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da inşa etti.

2008 yılına kadar en büyük ciroyu elde ettiği Rusya pazarında önemli projelere imza atan Türk şirket, Rusya ekonomik krizi nedeniyle başka ülkelere de açıldı. Önce Türkmenistan pazarına giren Rönesans İnşaat, Avrupa pazarına yatırım yaptı. Avusturya’nın ikinci büyük inşaat şirketi Porr’un yüzde 10.2’sini alan Rönesans İnşaat, 2013 yılında Gotthard Tüneli konsorsiyumunun bir parçası olan İsviçreli ALPINE Bau GmbH'nin yüzde ıoo'ünü satın aldı. Avusturya'da da bir şirketi olan Rönesans İnşaat, geçen yıl Almanya merkezli ve 125 yıllık tarihe sahip Heitkamp Ingenieur und KraftwerksbauGmbh'nin yüzde 100 hissesini satın aldı.

22 Ülkeye İş Yapıyor

Avrupa'daki bu satın almalarla birlikte şirketin iş yaptığı ülke sayısı 22'ye yükseldi. Bu ülkeler arasında Mozambik, Nijerya ve Gana gibi Afrika ülkeleriyle İsviçre, İsveç, Hollanda gibi çok sayıda Avrupa ülkesi de bulunuyor. 

Avrupa'da ciro hedefinin 1 milyar Euro olduğunu belirten Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol  "Bu yıl dünya sıralamasında 37'ncisi, Avrupa'da ise 10'uncu şirketi olduk. Hedefimiz dünyanın en büyük 10 inşaat şirketi arasında yer almak" dedi.

Türkiye'de de özellikle şehir hastaneleri ile büyümeye devan ettiklerini belirten Düzyol, İstanbul'da yapılacak 3 katlı tünel projesi ile de ilgilendiklerini, ihale şartları belli olunca pozisyon alacaklarını kaydetti 

Alpleri Delen Ekipte Rönesans da Var

Dünyanın en uzun ve en derin tünelinde kazılar tamamlandı, açılış ise haziran ayında İsviçre ile İtalya'yı yer altından bağlayacak tünel için 16 milyar Euro'luk yatırım yapıldı. Bugüne kadar 3 bin 500 test sürüşü yapılan 57 kilometrelik tünelde Rönesans  İnşaat'ın imzası da bulunuyor.

Zürih ile Rotterdam, Frankfurt, Basel, Gotthard ve Lugano şehirlerini de birbirine bağlayacak olan tünel, Zürih ve Milano arasındaki mesafeyi 1 saat azaltarak, toplam 2 saat 40 dakikaya indirecek. 

Talihsizliklere Rağmen İtibar ve Gücünü Koruyor

Rönesans İnşaat, son yıllarda dış pazardan kaynaklı talihsizlikler yaşasa da finansal gücü ve istikrarlı yönetimiyle global arenada yükselişini sürdürmeyi başarıyor. 2008 yılında iş hacminin yüzde 70’ini oluşturan Rusya’daki ekonomik krizle başeden şirket, ardından Libya’da ihalesine girdiği stat yapım işinin Arap baharından dolayı ertelenmesi ile rotayı çevirmek durumunda kaldı. Rusya pazarına yeniden dönüş yapan şirket, son aylarda da bu pazarda Rus uçağın düşürülmesi sonucu Türkiye ile yaşanan siyasi gerginlikle mücadele ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın