Rusya ABD ile hava güvenliği anlaşmasını askıya aldı

Rusya ABD ile hava güvenliği anlaşmasını askıya aldı. Moskova, ABD’nin Suriye rejimine ait askeri üssü vurmasına sert tepki gösterdi. ABD’nin, Suriye’deki Esad rejimine ait hava üssüne yönelik füze saldırısı sonrası, Rusya’dan BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması çağrısı geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada ise “Putin’e göre saldırı egemen bir devlete düzenlendi” ifadesine yer verildi. Rusya ayrıca ABD’yle yapılan Suriye’de hava güvenliği anlaşmasını da askıya aldığını duyurdu.

ABD, Suriye’deki Beşşar Esad rejimine ait bir hava üssünü, TSİ 03.45’te vurdu!
Dünya gündemine oturan bu gelişme sonrası Rusya’dan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması çağrısı geldi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Suriye’de rejime ait üsse hava saldırısı düzenlemesiyle ilgili, “Egemen bir devletin uluslararası haklarının ihlalidir. Yapay sebeplerle düzenlenmiş saldırıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Moskova’da gazetecilere açıklama yapan Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuya nasıl tepki verdiğini anlattı.

“EGEMEN BİR DEVLETE SALDIRILDI”

Başkan Vladimir Putin’in, “Amerika’nın saldırısını egemen bir devletin uluslararası haklarının ihlali olarak” gördüğünü paylaşan Peskov, “Suriye ordusunda kimyasal silah bulunmuyor. Bu daha önce Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından tespit edilmişti. Yapay sebeplerle düzenlenmiş saldırıdır.” iddiasında bulundu.

Putin’in, ABD’nin Suriye’deki bombardımanını, dünya kamuoyunun dikkatini Irak’taki can kayıplarından uzaklaştırma çabası olarak nitelendirdiğini belirten Peskov, ABD’nin bu adımının zaten kötü seviyede bulunan Rusya-Amerika ilişkilerine yeni bir darbe niteliğinde olduğuna söyledi.

Peskov, “Bu adım bizi uluslarası terörizmle mücadele hedefine yakınlaştırmıyor, aksine daha büyük engeller oluşturuyor” şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı, Başkan Donald Trump’ın talimatıyla, Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü seyir füzeleriyle vurduğunu duyurmuştu.

“HAVA GÜVENLİĞİ ANLAŞMASI ASKIYA ALINDI”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “ABD ile yapılan Suriye’de hava güvenliği anlaşmasının askıya alındığı” belirtildi.

PENTAGON SÖZCÜSÜ’NDEN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Rusların saldırıdan etkilenmemesi için tüm tedbirleri aldıklarını ifade etmiş, saldırı öncesinde Rusya’yı bilgilendirdiklerini ve Rus askerlerinin o üste bulunduğunu bildiklerini söylemişti.
Öte yandan, İdlib katliamından sonra Fransa BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırmış ancak toplantıdan bir karar çıkmamıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.