Rusya vize yasağını kaldırıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşmesi ardından Türkiye - Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısına katıldı.

  Rusya vize yasağını kaldırıyor. Moskova’daki kritik görüşmeden önemli sonuçlar çıktı. Normalleşme adımları hızlanıyor. Rusya, Türk fimlaranıa uygulanan vize yasağını kaldırıyor. 

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Kremlin Sarayı’nda buluştu. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin basın toplantısı düzenledi. Putin, Türk firmalarına uygulanan iş vizesi yasağının kaldırılacağını açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi sona erdi. Liderlerin görüşmesi 2 saat 30 dakika kadar sürdü.

  Görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in başkanlık edeceği Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına geçildi.

  Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin basın toplantısı düzenledi.

  İŞ VİZESİ YASAĞI KALDIRILACAK, ORTAK YATIRIM FON KURULACAK

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Irak ve Suriye’nin parçalanmasına tahammülleri olmadığını vurguladı.

  Basın toplantısında ilk olarak konuşan Putin konuştu, “Geleceğe dönük hedefler, planlar belirlediklerini” ifade etti.

  “Türkiye en önemli partnerlerimizden bir tanesi. Rusya ve Türkiye çok yönlü ortaklık yoluna geri döndü. Rusya Türkiye’yi en önemli ortaklarından biri olarak görüyor ve siyasal diyalogu en üst düzeyde geliştirmek istiyor,” diyen Putin, yeni ortak yatırım fonu kurulduğunu söyledi.

  Akkuyu projesi devam ettiğini belirten Putin ayrıca, iki ülke ticaretin milli para birimlerinin kullanılması konusunu görüştüklerini belirtti. Gelecek ÜDİK toplantısını İstanbul’da yapacaklarını söyleyen Rusya Devlet Başkanı, davet için teşekkür etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise iki ülke arasında komşuluk ilişkilerini geliştirmeyi amaçladıklarını, yeni işbirliği alanları tesis ederek münasebetleri geliştirdiklerini belirtti. “Köklü ve özel ilişkilerimizi geliştirmede kararlıyız. Maalesef 2015 yılı sonunda bizler derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok zaman kaybedildiğini” ifade eden Erdoğan, iki ülke ilişkilerini normalleştirme konusunda önemli aşamalar kaydettiklerini vurguladı.

  100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

  “Ancak bu şekilde 100 milyar dolarlık hedefe ulaşabiliriz. Son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar. Turizm alanında rekora imza atmak istiyoruz” diyen Erdoğan, Rus turistleri Türkiye’ye davet etti.

  “Milli paralarla ticaretin artırılmasına büyük önem veriyoruz” diyen Erdoğan, Rus vatandaşlarının Türkiye’de rubleyle, Türkler’in de Rusya’da Türk lirasıyla ticaret yapabilmesinin hedeflendiğini belirtti.

  Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugün imzaladığımız anlaşmalarla güçlü bir irade ortaya koyduk. Türk- Rus Ortak Yatırım Fonu’nun 1 milyar dolar sermaye ile kurulması atılmış ciddi bir adımdır. Suriye konusu üzerinden hassasiyetle durduk. Karadeniz Ekonomik İşbirliği üzerinde hassasiyetle durduk. Karabağ konusu üzerinde durduk.”

  “ASTANA SÜRECİ BAŞARILI GEÇTİ”

  Suriye’de ateşkesin sağlanmasını Astana’da sağladıklarını belirten Erdoğan, Astana sürecinin başarılı geçtiğini ifade etti.

  “Bütün konularda hemfikir olmasak da iletişim kanallarını açık tuttuk, tutmaya devam edeceğiz,” diyen Erdoğan “Terör örgütlerinin ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermeyeceğiz. Her konuda hemfikir olmasak da, iletişim kanallarını açık tuttuk, tutmaya devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.

  “MENBİÇ İÇİN KOALİSYONLA İŞBİRLİĞİ İSTİYORUZ”

  Türkiye ve Rusya’nın Suriye için istihbarat paylaşımıyla ilgili soruyu yanıtlayan Putin, bu paylaşım sayesinde ateşkesin sağlandığını belirtti ve “İstihbarat birimlerinin işbirliğini takdir ediyoruz” dedi.

  Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunun altını çizen Erdoğan, “Irak ve Suriye’nin parçalanmasına tahammülleri olmadığını vurguladı. Fırat Kalkanı Harekatı’nda El Bab’dan sonraki hedef olan Menbiç’le ilgili de konuşan Erdoğan, bu konuda “Koalisyon güçleriyle işbirliği istiyoruz” dedi.

  PUTİN: İŞ VİZESİ YASAĞI KALKACAK

  Putin, Türk vatandaşlarına iş vizesi kısıtlamanın kaldırılması yönünde karar aldıklarını açıklayarak, “Rusya’da inşaat sektöründe Türklerin çalışması için getirilen yasak, yakın zamanda kaldırılacak” dedi.

  TOPLANTI ÖNCESİ İKİ LİDERDEN ORTAK AÇIKLAMA
  Rusya Devlet Başkanı Putin, “Rusya ve Türkiye son zamanlarda Suriye dahil olmak üzere dünyadaki krizleri çözmek için aktif bir biçimde çalışıyor. Rusya ve Türkiye, savunma kurumları ve istihbarat teşkilatları düzeyinde iyi ve etkili ilişkiler kurdu. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler hızlı bir tempo ile onarılıyor, Moskova böyle olduğu için mutlu. İlişkilerimizin hak ettiği seviyeye yükselmesi için aktif bir biçimde çalışıyoruz. Rusya ve Türkiye askerleri arasında böyle yakın bir işbirliği kurulacağını kimse beklemiyordu” dedi.
  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

  Putin’le yapacaklarının görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sözlerine “Değerli dostuma çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle ÜDİK toplantısında bir ara verme süreci yaşadık. Fakat geçen yıl malum Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya geldik. O, bu süreci tetiklemesi bakımından çok çok hayırlı bir kongreydi” diyerek başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile ekonomik, ticari, askeri ve savunma sanayine yönelik birçok alanda atacakları adımların, ÜDİK toplantısının ana başlıklarını teşkil edeceğini belirterek, “Bölge sorunlarını da etraflıca ele alacağımız bu ÜDİK toplantısı, ülkelerimizin bu süreçteki etkinliğini daha da artıracaktır” dedi.

  Türkiye ile Rusya arasında enerji noktasındaki iş birliğinin çok farklı olduğuna işaret eden Erdoğan, gerek petrol gerek doğalgazda Rusya ile bu sürecin aratarak devam ettiğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ndeki çalışmaların hızla normalleşme süreci içerisinde devam ettiğini vurguladı.
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.
  HEYETTE KİMLER VAR?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova heyetinde, Cumhurbaşkanlığı sözcücüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan var.

  Proje Bilgi Formu

  Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
  Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.