Sahte ev ilanlarına dikkat! Tuzağa düşmeyin! Ne yapmalı?

Son dönemde artan Sahte ev ilanlarına dikkat! Peki Ne yapmalı?

İnternetten verilen sahte emlakçı ve ev sahibi ilanları da vatandaşları mağdur ediyor. Pek çok kişi verilen ilanlara güvenerek kapora ödemesi yaparken dolandırıcılar parayı aldıktan sonra cep telefonlarını kapatarak ortadan kayboluyor. Gerçekte satılık olmayan aşırı lüks dairelerin resimlerini internet siteleri üzerinden paylaşıp çok ucuz fiyatlara satan dolandırıcılar, müşteri olarak arayanlardan kapora alıp daha sonra kayıplara karışıyor.

Bazı dolandırıcılar da yine aynı yöntemle fotoğraftaki dairenin satıldığını söyleyip başka bir daireyi daha pahalıya satmak için harekete geçiyor. Son zamanlarda en çok uygulanan yöntem ise şu: Dairesini satışa çıkaran kişilere kiracı bulacaklarını söyleyip anlaşıyorlar. Kabul eden ev sahibine ayda 2-3 bin lira kira verirken kendileri bu evi günlük olarak kiralayıp ayda 20-30 bin lira kazanıyorlar. Ek olarak fuhuş ve uyuşturucu için kullanılan evlere polis baskın yaptığında ise sorumlu olarak hiçbir şeyden haberi olmayan ev sahibi zarara uğruyor. Evi fuhuş veya uyuşturucu işi yapanlara kiraya veren aracılar ise ev sahibi olmadıkları için hiçbir sorumluluk altına girmiyor. İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, vatandaşları sahte ilanlarla dolandırıcılık olaylarına karşı uyarıda bulundu.

Ultra lüks rezidans dairelerin fotoğraflarını sanki satılıyormuş gibi çok uygun rakamlara indidrerek müşteriyi çekmeye çalıştıklarını söyleyen Güleroğlu, “Bu tür fake ilanlarla ilgili sıkıntı çok büyük. Buca’da 250-300 bin liradan aşağı bir daire olmamasına rağmen 150 bin liraya acil satılık gibi ilanlar girerek oltalama sistemiyle müşteriyi avlamaya çalışıyorlar. Müşteriler de çok cazip bulduğu için önceden randevu alıp gidiyor. Arayan herkese aynı güne randevu veriyorlar. Herkes o saatte geldiği için kapıda bir kalabalık oluşuyor doğal olarak. İnsan psikolojisini de çok iyi kullanıyorlar. Bu dairenin satıldığını söyleyerek başka bir daire verebileceklerini söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Bu tür ilanlarla insanların çok mağdur olduğunu söyleyen Başkan Güleroğlu şunları söyledi: “Biraz ısrar ettiğinizde evin oturma raporu ile ilgili sorunlar var diyorlar. Vatandaşı kandırarak ellerindeki kaporaları almaya çalışıyorlar. Sözleşme imzalatıyorlar. Ya da daha yüksek fiyatlı bir daire satmaya çalışıyorlar. Vatandaş bu dönemde gayrimenkule dönerken dolandırıcıların tuzağına düşmemeli. Evleri günü birlik kiralayanlar hakkında kayıtları olmadığı için işlem yapılamıyor. Bunlar sahte firma isimleri kullanıyor, kendilerini emlakçı olarak tanıtmıyorlar. Vatandaşların bu tür oyunlara gelmemesi lazım. Ucuz bir ilan gördüklerinde bir oyun olduğunu fark etmeleri gerekir. Biz de tespit ettiklerimizi Ticaret Bakanlığı’na bildiriyoruz.”

Dolandırıcılar tarafından sunulan daireler çok cazip ve hemen kabul edilecek. Zaten bu sebeple de olta ilan olarak adlandırılıyor. İlanda sadece binanın içinden fotoğraflarına yer veriliyor. Ama neresi olduğunun anlaşılmaması için kesinlikle dışarıdan bir fotoğraf paylaşımı yapılmıyor. Sıfır mobilyalı olan ve ışıklandırmaları iginç daireler bir olta gibi müşteri kandırmak için kullanılıyor. Telefonla arayanları telesekreter veya sesli yanıtla ofise çağırıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.