Seçim sonuçları konut kredilerini nasıl etkiledi?

 konut-kredisi-hesaplama

2015 Genel Seçimi sonuçları belli oldu ve sandıktan deyim yerinde ise sürpriz çıktı. Resmi olmayan sonuçlara göre; birkaç seçimdir oyalarını artıran AK Parti bu seçimde birinci parti olmasına rağmen oy kaybetti. Seçimlerden sonra dolarda ve avroda sert hareket beklenirken en büyük tepki Borsa İstanbul’dan geldi. 83 bin seviyelerinde seyreden Borsa İstanbul 75 binin altına kadar indi. Dolardaki 2,80’lerin üzerindeki ilk tepki Merkez Bankası’nın müdahalesi ile yeniden 2,80’lerin altına indi. Altın fiyatlarında da bir miktar yükseliş gerçekleşse de piyasalarda dengeyi bozacak kadar etkilemedi. Değerli kağıt faizlerinde de çift haneye yaklaşıldı.

Banka kredilerinde durum ne?

Banka kredilerinde ise durum biraz daha farklı oldu. Henüz hükümetin kurulma aşamasında kriz öngörmeyen bankalar kredi faizlerine durumu kısmen yansıttı. Katılım Bankaları da finansman desteği oranlarını de henüz çok fazla artırmadı. Bireysel kredilerde seçim öncesinde ve sonrasında bazı banka ve katılım bankalarında faiz ve kar payı oranları az da olsa arttı. Artışlar şimdilik sınırlı olarak 0,20 baz puanın altında gerçekleşti. Daha birkaç ay öncesine kadar yüzde 0,90 seviyelerinde olan 120 ay vadeli bankaların kredi faizleri veya finans kurumlarının konut finansmanı oranları seçimin hemen öncesinde 0,05-0,10 puan arasında artarken seçim sonrasında 0,10 ile 0,20 puan arasında değişi gösterdi. Kredi çekmek için seçim sonrasını bekleyen vatandaşın kredi ya da konut finansman maliyeti de arttı. Kredilerdeki artış henüz kurumsal kredilere yansımadı ama hükümet kurulması aşamasında kriz devam ederse kurumsal kredilerin faizleri de artacak. T.C. Merkez Bankası’nın bankaların finansmana ulaşmasında attığı adımlar da faizler ve kar payı üzerinde etkili olacak. Sözleşmelerinde sabit faizli taksit ya da sabit ödemeli konut finansmanı taksidi sağlayan vatandaşlar mağduriyet yaşamayacak. Değişken faizli ya da değişken oranlı kredi ve finansman desteklerinde ise bankalar ve finans kurumları faiz artışını müşterilerine yansıtmaya pek taraf olmasa da ekonomik koşullar kötüleşirse “ya oranı artırabilir ya da kredileri geri çağırabilir" Bu süreçte BDDK’nın da müdahil olabileceği dikkate alınacak. Bazı banka ve finans kurumları seçimlerin sonucunu faizlere ve kar payı oranlarına yansıttı. Haber 7’den Hakan Göksel, “120 ay vadeli 100 bin liralık konut kredisi ya da konut finansmanında 0,20 puanlık artış kredi maliyetlerine de nasıl yansır?” sorusuna cevap aradı. Bankaların sitesinde bulunan bilgi ve araçlar kullanarak yapılan hesaplamaya göre, seçim öncesinde 120 ay caddeli 100 bin lira para çeken vatandaş 0,96 gibi ortalama faiz ya da kar payı oranı ile 1400 lira civarında taksit ödeyip geri ödemeyi 170 bin lira yapacak. Finansmanını seçim sonrasına bırakanlarda ise durum biraz daha farklı olacak. Konut finansmanını seçim sonrasına bırakmayan vatandaş 100 bin liranın geri ödemesinde yüzde 1,15 gibi bir oran ile taksit ödemesini 1540 lira yaparken toplam ödemede de 185 bin lira toplamda geri ödeme yapacak. Seçim öncesi kredi çeken vatandaş seçim sonrası çekenden 15-20 bin lira daha fazla kredi ödemesi gerçekleştirecek.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıMaltepe Seyr-i Adalar’da 2+1 daireler 500 bin liradan
  Sonraki yazıLeventLIFE projesinde ünlü mimar Roger Klein imzası
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın