Sinop Nükleer Santrali maaliyetinde büyük düşüş

nükleer santral  

Sinop nükleer santrali için yeni maliyet hesapları düşürdü… Daha evvel açıklanan ve maliyetinin 22 milyar dolar olarak öngörülen Sinop'ta yapılacak Türkiye'nin ikinci nükleer santralı için maliyetin şimdi de 15.3 milyar $ olacağı belirtildi. Japon Nikkei Gazetesi'nde yer alan bir habere göre inşaatta 3 Türk şirketi ninde yer alacağı gelen bilgiler arasında yer aldı..

Sinop'ta inşa edilecek nükleer santralın maliyetinin toplamda 16.3 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini yazdı. Haberde, inşaatta Japon ve Fransız şirketlerin tarafı sıra iki veya üç adet de Türk şirketinin yer alacağı belirtildi. Türkiye'nin ikinci nükleer santralı olacak Sinop Santralı'nın maliyeti daha evvel 22 milyar dolar olarak öngörülmüştü. Santralı yapacak konsorsiyum Japonya, Fransa ve Türkiye'den oluşuyor. Türkiye'den kamu ismine Elektrik Üretim A.Ş hissedar olacak.

Yüzde 25'i inşaata

Gazetenin haberinde, santralın 2 trilyon yen, yani yaklaşık 16.3 milyar dolarlık maliyetinin yüzde 20-25'inin inşaattan oluştuğu tahmin edildi. Habere göre, kısa süre içinde kurulması beklenen proje yönetim şirketinde Mitsubishi Heavy Industries hissedar olacak. İnşaatta ise Japonya'da Taisei ve Obayashi şirketleri rol alacak. Fransız inşaat şirketi Bouygues ve iki veya üç Türk şirket Japon şirketlerle ortaklık kuracak.

1 NİSAN'DA KABUL EDİLDİ

Bu arada Türkiye'nin ikinci nükleer santralı olacak Sinop'taki santralın yapımını öngören uluslararası anlaşma 1 Nisan tarihinde TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Japon Mitsubishi Heavy Industries (MHE) Itochu Corp. ve Fransız şirketi GDF Suez 2013'te yapılan bir anlaşmayla santralın yapımını öncelikle 22 milyar dolar bedelle üstlenmişlerdi. Nükleer santral 4.800 MW gücünde olacak ve MHE ile Fransız Areva şirketinin imal edecekleri Atmea 1 tipi reaktörlerle çalışacak.

'Üst seviye güvenlik' sözü verdi

JAPON ortak Mitsubishi Heavy Industries, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin verdiği 'güvenli nükleer enerji' sözünü yerine getirmek için bir dizi teknolojik yeniliğe imza atmıştı. Firma, Fransız enerji şirketi Areva ile Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığı 'ATMEA 1' santralını kuracak. Abe, Japonya'nın kazalardan lüzümlu dersleri çıkardığını vurgulayarak, Türkiye'ye 'en üst seviye güvenlik' garantisi vermişti.

Akkuyu'ya 20 milyar $

Türkiye'nin ilk nükleer santralı ise 20 milyar dolarlık yatırımla Rusya tarafından Mersin Akkuyu'ya yapılacak. Santralın yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi planlanıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıAydın Doğan’ın Esenyurt Milpark Projesi 2 ve 3 ‘ üncü etabı iptal
  Sonraki yazıBitmeyen banliyö hattının ne zaman sonlanacağı belli oldu!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın