Site yapılacaktı, altından hamam çıktı

Osmaniye Kadirli'de üçüncü derece arkeolojik sit alanı olarak geçen Dere Dere Mahallesi Şehit İsmail Işıkbol Caddesi üzerinde bir site inşaatı yapılıyordu. İnşaatın sondaj çalışmalarında tarihi kalıntılara rastlandı.

Sondaj çalışmasından sonra izin çıkıyor
3. derece arkeolojik sit alanlarına herhangi bir inşaata başlanmadan önce bağlı bulunduğu müze müdürlüğünce arkeolojik sondaj çalışması yapılıyor. Herhangi bir tarihi buluntuya rastlanmazsa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulu tarafından inşaat izni veriliyor.

 Taban mozaikleri gün yüzüne çıktı

Kadirli ilçesinde 3. derecede arkeolojik sit alanı içerisinde olan Dere Mahallesindeki bir inşaat firmasının başvurusu üzerine Osmaniye Müze Müdürlüğünce sondaj çalışması başlatıldı. Yapılan sondaj çalışmasında Roma hamamı olduğu düşünülen tarihi yapı ve bu yapıya ait boğa, geyik, aslan gibi hayvan motifleri olan taban mozaikleri gün yüzüne çıktı.

Osmaniye Müze Müdürü Nalan Yastı'nın bizzat katıldığı arkeolojik sondaj çalışmalarında site inşaatı temelindeki tarihi buluntular üzerine, kurtarma kazı çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.