SK Group ile dev ortaklık

Unit International SA Yönetim Kurulu Başkanı ve Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal ile Çanakkale 1915 Köprüsü'nü yapacak olan dünya devi Güney Koreli SK Group, büyük bir işbirliğine imza attı. SK Group, Unit bünyesinde İran’daki enerji yatırımları alanında faaliyet gösteren Unit International Enerji A.Ş. şirketinin yüzde 30'una ortak oldu.

İran’da 5 büyük çevrim santrali yapacak

İran'da 5 bin MW kombine çevrim santrali inşa edip işletmek için kurulan Unit International Enerji A.Ş. İran'da 5 bin MW gücünde kapasiteye ulaşmak için 4 farklı lokasyonda 5 büyük çevrim santrali yapacak. Çevrim santralleri iki fazda gerçekleşecek.  İran Hükümeti ile anlaşması imzalanan birinci fazda 2.080 MW gücünde iki doğalgaz çevrim santrali yapılacak. İran ile üzerinde mutabakat sağlanan ikinci fazda ise 2.920 MW gücünde üç çevrim santrali devreye sokulacak. Yap-işlet modeli ile kurulacak ve Unit Enerji tarafından işletilecek 5 çevrim santralinin toplam yatırım tutarı 3.4 milyar euro olurken, yüzde 30 ortaklık payı ise 1 milyar euro civarında olacak.

 “Sadece hisse satışı olarak bakılmamalı”

SK Group şirketlerinden SK Engineering & Construction ve Unit International SA Belçika şirketleri arasında imzalanan anlaşmanın törenine Güney Kore Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ho in Kang da katıldı. Törende konuşan Unit Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal, bu ortaklığa sadece hisse satışı olarak bakılmaması gerektiğini ifade ederek, "Bu stratejik bir ortaklığın başlangıcıdır. Dünyadaki gücünü birçok alanda kanıtlamış olan SK Group ve yine aynı sektörde ve özellikle Doğu Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu’daki coğrafyada adını duyuran Unit Grup beraberce çok başarılı projelere imza atacaklar” dedi.

Proje zamanında teslim edilecek

İran'daki yatırımın temellerinin 35 yıl öncesine dayandığını söyleyen Aysal, “Yaptığımız tüm işleri bütçesi içerisinde ve zamanında tamamladık. Hiçbir işimizde problem yaşamadık. Yeni ortağımızla birlikte bu projeleri de zamanında tamamlayarak İran halkının hizmetine sunacağız. Yeni yatırımımızla firmalarımızın güvenilirliğini ve gücünü bir kez daha göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu. İran’da halen kurulu bulunan doğalgaz çevrim santrallerinin ortalama yüzde 32 verimlilikle çalıştığını ifade eden Aysal, Unit tarafından kurulacak doğalgaz çevrim santrallerinin ise yüzde 58’ın üzerinde verimlilikle çalışacağını ifade etti. 
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın