Soğanlı kentsel dönüşüm projesine bakanlık desteği

bursa_osmangazi_soganli_kentsel_donusum_projesi

Bursa’nın merkez ilçelerinden Osmangazi’ye bağlı Soğanlı mahallesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği altına girdi. Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bakan İdris Güllüce’ye proje hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.

“Türkiye için çok önemli bir proje”

Osmangazi Belediyesi Meclis Salonu gerçekleştirilen sunuma Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Bedrettin Yıldırım, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mustafa Kemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini katıldı. Projenin tüm ayrıntılarını dikkatle inceleyen Bakan Güllüce, Bursa Osmangazi Soğanlı kentsel dönüşüm projesinin, sadece Bursa için değil, Türkiye’nin geleceği açısından da çok önemli bir proje olduğunu belirtti.

“Master plan hazırladık”

Osmangazi Belediyesi'nin kentsel dönüşüm konusunda yapmış olduğu çalışmaları anlatarak sunuma başlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "2009 yılında göreve geldiğimde klasik belediyecilik hizmetlerinin dışında, her zaman Bursa'ya vizyon katacak yatırımlar yapma düşüncesinde oldum. Bu hedef doğrultusunda 2011 yılında belediyemizde 'Şehircilik Akademisi' adını verdiğimiz bir düşünce gurubu oluşturduk. Kurmuş olduğumuz ekip ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Osmangazi'nin kentsel dönüşüm master planının çıkartılması konusunda fikir birliğine vardık. 2012 yılında da Osmangazi'nin master planını çıkarttık" dedi.

“Olumsuz algıyı yıktık”

Yapmış oldukları master plan çalışmasında elde edindikleri bilgileri kent dinamikleri ile paylaştıklarını belirten Başkan Dündar, "Bu bilgi paylaşımı neticesinde Osmangazi'yi plansız yapılaşmanın olduğu, planlı yapılaşmış ancak dönüşüme ihtiyaç duyan, sanayi ile konut alanlarının iç içe girdiği, sit alanları ve tarihi bölgeler olmak üzere dört bölgeye ayırdık. Bu bölgelere kentsel yenileme, kentsel iyileştirme, eski haline getirme ve kentsel yeniden oluşum başlıkları altında yeni müdahale biçimleri geliştirdik. Ayrıca yürütmüş olduğumuz bu kentsel dönüşüm çalışmalarımızla birlikte, insanların kentsel dönüşüm konusunda zihinlerdeki olumsuz ve yanlış düşünceleri de değiştirdik" diye konuştu.

10 yerde dönüşüm olacak

Kentsel dönüşüm konusunda yürüttükleri çalışmalar sonucunda Osmangazi'de 10 farklı noktayı kentsel dönüşüm alanı olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Dündar, şunları söyledi: "Yeni Yalova Yolu, Küçükbalıklı, Hisar Bölgesi, Çarşamba Bölgesi, Zafer, Atıcılar, Kent Meydanı, Santral Garaj, Demirkapı ve Soğanlı bölgeleri bizim kentsel dönüşüm yapmayı planladığımız bölgeler. Bu bölgeler arasında öncülüğü Soğanlı bölgesine verdik. Sadece Bursa için değil Türkiye'ye örnek bir kentsel dönüşüm gerçekleştirmek için çıktığımız bu yolda, Soğanlı bölgesinde bakanlığımızın ve belediyemizin harcamaları ile 140 milyonluk kamulaştırma yaptık. Şuanda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi 42 hektarlık alanda 36 hektarın mülkiyetine sahip durumda. Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projemiz için bakanlıkta son çalışmalar yapılıyor. Bakanlık tarafından planlar onaylanır onaylanmaz hiç vakit kaybetmeden ilk kazmayı vurarak Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesini başlatacağız."

“Bursa’ya değer katacak”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın sunumunun ardından bir konuşma yapan ve Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'ni değerlendiren Bakan Güllüce, "Kentsel dönüşüm hiç kolay bir iş değil. Yüksek bir bilgi birikimi gerektiriyor. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, sunumunda da anlattığı gibi uzun zamandır kentsel dönüşüm konusunda çalışmalar yürütüyor. Elde edindiği bilgi birikimi ve tecrübe ile de çok güzel bir kentsel dönüşüm projesi hazırlamış. Kendisini tebrik ediyorum. Soğanlı Kentsel Dönüşümü Bursa'ya büyük bir değer katacak. İnşallah en kısa sürede temelini atarak projeyi hayata geçiririz" dedi. Konuşmaların ardından Başkan Dündar, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'ye ipek üzerine baskı yapılmış olan bir Koza Han tablosu hediye etti. (Haberler.com)

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıTürkiye, iklim değişikliği ile mücadelede büyük bir adım attı
  Sonraki yazıMakyol Yaşam Beylikdüzü güncel fiyat listesi! 223 bin 840 TL’den başlayan fiyatlar!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın