Son 10 yılın en soğuk kışına hazır mısınız?

Küresel ısınmanın etkisiyle yaşanan iklim değişikliklerinin neden olduğu dünyanın farklı bölgelerinde yoğun kar yağışı, sel, heyelan, kasırga ve kuraklığı artıran El Nino’nun bu yıl zirve yapması ve rekor seviyede kar yağışı beklenirken, Türkiye için de soğuk hava ve “sel” uyarısı yapılıyor. Uzmanlara göre, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde fırtına, kasırga, hortum gibi doğa olaylarının ve sel felaketlerinin daha sık gerçekleşeceği bir kış mevsimi yaşanacak.

Doğal afet kaynaklı hasar 12 milyar doları buldu

Doğal afetler, sigorta sektörü için de yüksek maliyet unsurlarının başında geliyor. Münich Re’nin yayınladığı 2015 yarıyıl raporuna göre, 16 bin kişinin tamamen doğal afetler sonucu yaşamını kaybettiği dünyada, doğal afet kaynaklı sigortalı hasarı 12 milyar dolar, toplam ekonomik hasar ise 35 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dünyada 200 yıl önce 200, son yüzyılda ise 800’e ulaşan doğal afetler, Türkiye’de de etkili oluyor. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Bodrum’da etkili olan sağanak yağmur, bayram tatili nedeniyle nüfus yoğunluğu artan kentte yaklaşık üç saat sürmüş, felaketin ardından yaklaşık 450 otomobil, 380 motosiklet hasar görmüş, bine yakın ev ve işyerini su basmıştı. 124 cadde ve sokakta asfalt yolun zarar gördüğü yağışlarda 8 köprü kullanılmaz hale gelmiş ve 20 milyon liraya varan zararın oluştuğu belirtilmişti. 2015 yılında dolu, don, fırtına, sel-su baskını gibi çeşitli doğal risklerin etkili olduğu Türkiye genelinde tarım sigortası yaptıran üreticilerden ise TARSİM’e 270 bin hasar ihbarı yapıldı. Üreticilere şimdiye kadar 200 milyon lira ödeme yapılırken, tüm tarım sigortası branşlarında toplam ödemenin 700 milyon liraya ulaşması bekleniyor.

Ev, işyeri ve araçlar sigortalanmalı

Yılın ilk 9 ayında Aksigorta olarak dolu, fırtına, kar ağırlığı, sel, seylap ve yıldırım kaynaklı 4 bin 286 hasar ihbarı aldıklarını belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, bu dosyalara ait toplam tazminat talebinin 51 milyon 555 bin 102 TL olduğunu söyledi. Uğur Gülen, şunları söyledi: “İklim değişiklikleri, sıcaklıkların bir uçtan diğer uca savrulmasına neden oluyor. Bu da kuraklık, sel, rüzgar fırtınaları, dolu gibi doğa olaylarının sık sık yaşanmasına yol açıyor. 2015’in 3. çeyreği itibarıyla bu tip doğa olaylarından kaynaklanan 4 bin 286 hasar ihbarı aldık. Bunlardan 1.524’ü fırtına, 1.484’ü sel, seylap, 962’si dolu, 195’i kar ağırlığı, 121’i ise yıldırım kaynaklıydı. Uzmanların “son yılların en soğuk kışı olacağı” uyarısında bulundukları bu kış mevsiminde de benzer bir durumun yaşanacağını öngörüyoruz. Doğal afet durumunda hayatın devamlılığı için özellikle ev, işyeri ve araçların sigorta güvencesi altına alınması yararlı olacaktır”.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.