Suriye rejimi Dera’yı yerle bir etti

Suriye'nin güneyinde Beşşar Esed rejiminin son 3 aydır yoğun saldırılar düzenlediği Dera ilinin merkezi, AA tarafından havadan fotoğrafladı. Yüzbinlerin yaşadığı yerleşim yerleri, şiddetli bombardımanlar sonucu harabeye dönmüş durumda.

Suriye rejimi Dera’yı yerle bir etti… Suriye’nin güneyinde Beşşar Esed rejiminin son 3 aydır yoğun saldırılar düzenlediği Dera ilinin merkezi, AA tarafından havadan görüntülendi. Yüzbinlerin yaşadığı yerleşimler, şiddetli bombardımanlar sonucu harabeye dönmüş durumda. 

Suriye rejimi Dera’yı yerle bir etti… AA ekibinin insansız hava aracıyla çektiği görüntüler, Dera merkezinin güneyindeki Arbain ve Suveydan semtleri ile Ürdün yolu isimli caddedeki yıkımı gözler önüne seriyor.

Evler, okullar, fırınlar ve kamu binalarının tamamen yıkılmış olması, rejim saldırılarının boyutunu ortaya koyuyor.

Harabe yapıların arasında kalan tozlu yollarda, görüntülere yalnızca yolları temizleyen bir iş makinası ve yıkıntıların arasından geçen bir motorsiklet yansıyor.

“Hayalet kent”in görüntülerinde, 3 katlı olduğu anlaşılan bir binanın alt katında “Velid Kafe ve Market” yazan bir tabela dikkati çekiyor.

– 3 ayda büyük yıkım

Esed güçleri kentin kontrolünü sağlamak için şubat ayından bu yana muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yoğun saldırılar düzenliyor.

AA muhabirinin Dera Yerel Meclisinden aldığı bilgilere göre, havadan görüntülenen alanların yer aldığı Dera Beled bölgesindeki yerleşimlerin yüzde 70’i yıkıldı.

Bölgedeki siviller, muhaliflerin kontrolündeki kırsal alanlara göç etmek zorunda kaldı.

Dera il merkezi, kuzeyde Dera Mahata ile güneyde Dera Beled olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Rejim güçleri, Dera Mahata’nın büyük bölümüne hakimken, Dera Beled’de sadece Menşiyye semtini elinde tutuyor.

Kent merkezinin yüzde 45’ine hakim olan muhalif gruplar, 12 Şubat’ta rejimin yoğun hava saldırılarına karşılık Menşiyye semtindeki rejim güçlerine karşı operasyon başlatmıştı.

Muhaliflerin, rejimin hava saldırıları nedeniyle yavaş ilerleyen operasyonu sürüyor.

Muhalifler, Menşiyye’yi ele geçirerek Dera Beled’in tamamında kontrol sağlamaları halinde, il merkezinin yüzde 60’ına hakim olacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın