Suriye sınırına 911 kilometrelik duvar örülecek

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK); IŞİD, PYD ve diğer terör örgütlerinin sınırın Suriye kesiminde etkinliklerini artırmasının Türkiye için ulusal bir tehdit oluşturması ve yabancı savaşçıların geçişlerini engellemek için maliyeti 2 milyar lira olarak hesaplanan yeni bir sınır güvenliği projesi hazırladı. 

Suriye Sınırı Fiziki Güvenlik Sistemi projesinin ana unsurlarını; sınıra beton duvar, gözetleme kulesi, asfalt devriye yolu, güçlendirilmiş kafes tel engeli, aydınlatma sistemleri, etkin hudut birlikleri, balon ve İHA'lar ile havadan mobil zırhlı araçlar ile de karadan gözetleme oluşturuyor.  

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Suriye sınırının güvenliğini sağlamaya yönelik projeler ve yakalanan yabancı savaşçılarla ilgili bir bilgi notu hazırladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ve 4 milyar 283 bin lira maliyet öngörülen Entegre Sınır Güvenlik Sistemi (ESGS) projesi, Bakanlar Kurulu'na sunum aşamasına geldi. 

911 km'yi kapsıyor

Bu proje ile Türkiye'nin 2 bin 949 kilometrelik tüm kara sınırlarının 7/24 ve 365 gün esası ile gözetlenmesi, güvenli hale getirilmesi, yasa dışı geçişlerin ve sınır aşan suçların önlenmesi amaçlanıyor. Entegre Sınır Güvenlik Sistemi devreye girene kadar Suriye'deki kargaşa ortamı dikkate alınarak, Suriye Hududu Sınır Fiziki Güvenlik Sistem Projesi (SFGS) geliştirildi. SFGS projesi, 911 kilometrelik Suriye sınırını kapsıyor.

Bu iki büyük projenin yanı sıra Suriye sınırında güvenlik zafiyeti nedeniyle mevcut fiziki güvenliği takviye maksadıyla hudut engel sisteminin gözden geçirilmesine yönelik olarak mülki makamlarla koordineli çalışmalar da yürütülüyor. 

En çok Çinliler yakalandı

2014 yılında Suriye sınırında 992 yabancı terörist savaşçı yakalandı. 2015'in ilk 6 ayında ise sınırda yakalanan yabancı savaşçı sayısı 468 olarak açıklandı. Suriye, Irak ve Türk uyruklu yakalanan kişiler bu sayı içinde yer almadı. 

Uyuşturucu hap ticareti yükseldi

Suriye sınırından yasadışı geçişe müdahale kapsamında ele geçirilenler tablosu şöyle:

* 2014'te 5 bin 450 yasadışı hudut geçişi tespit edilirken, 2015'te ilk 6 ayında 9 bine çıktı.
* 2014'te 70 bin 927, 2015'in ilk 6 ayında ise 54 bin kişi sınırda yakalandı.
* 2014'te 6 bin 566 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. 2015'in ilk 6 ayında ele geçirilen uyuşturucu hap sayısı astronomik bir artışla bir milyon 495 bin adete yükseldi. PYD ve IŞİD'in etkinliklerini artırmalarına paralel olarak uyuşturucu ticaretinde olağanüstü artış gözlendi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıKonut satışları artarak devam edecek!
  Sonraki yazıKartal’a yatırım yapan kazanıyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın