Suriyeli baba konuştu: Erdoğan’la tanışmaktan şeref duydum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da İtfaiye Meydanında düzenlenen toplu açılış töreninin ardından Suriye'de Beşşar Esed rejiminin İdlib'de düzenlediği kimyasal silah saldırısında 9 aylık Aya ve Ahmed isimli ikiz bebeklerini, eşini ve ailesinden 13 üyeyi kaybeden Suriyeli Abdülhamid el-Yusuf ile görüştü.
Suriye’de Esed rejiminin İdlib’de düzenlediği kimyasal silah saldırısında 9 aylık Aya ve Ahmed isimli ikiz bebeklerini, eşini ve ailesinden 13 kişiyi kaybeden Suriyeli Abdülhamid el-Yusuf, Hatay’da görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile acısını paylaşma imkanı buldu. Baba Yusuf, “Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki olayların başından bu yana yanımızda duran büyük bir lider. Onunla tanışmaktan çok memnun oldum, şeref duydum” dedi. Yusuf, Esed’in vahşetini şöyle anlattı: 
 
“Bombanın atıldığı yerde oyun alanları, çocukların oyun oynadığı park vardı. Hiçbir şekilde kimyasal madde, silahı bırakın, bir muhalif asker bile yoktu. ABD’nin Esed’e ait hava üssünü vurduğunu duyduğumda çok sevindim. Fakat daha sonra sadece bir noktayı vurduğunu öğrendim. Sadece bir noktayı hedef alarak yapılan saldırıyı yeterli bulmuyorum.”
 

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin Han Şeyhun’da kimyasal silahla yaptığı katliamda ikiz bebekleri ve eşi dahil 16 yakınını kaybeden Abdülhamid el-Yusuf, dün Hatay’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile acısını paylaşma imkanı bulmasına ilişkin, “Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki olayların başından bu yana yanımızda duran büyük bir lider. Onunla tanışmaktan çok memnun oldum, şeref duydum.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye gelen Yusuf, ülkesinde yaşanan büyük acıların devam ettiğini anlattı. 

 Erdoğan’la Hatay’a yaptığı ziyaret esnasında görüşme fırsatı bulduğu için çok memnun olduğunu belirten Abdülhamid el-Yusuf, şöyle konuştu:

 “Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki olayların başından bu yana yanımızda duran büyük bir lider. Onunla tanışmaktan çok memnun oldum, şeref duydum. Onunla tanışmayı çok istiyordum. Allah’a şükrediyorum nasip oldu. Erdoğan bana, Beşşar Esed’in bu insanlara yaşattıklarını bir gün kendisinin de yaşayacağını, bunların yanına kalmayacağını, elbet hesabını vereceğini söyledi. Ben de kendisine 6 yıldır süren bu savaşın artık bitmesi, insanların normal hayatına dönmesi gerektiğini söyleyerek, ülkemizi terk edip farklı ülkelere gidenlerin de geri gelmesi için yardım istedim. Kendisi de bana inşallah bunların sağlanması için elinden geleni yapacağını ve her zaman yanlarında olduğunu aktardı.”

BOMBA ATILAN YERDE ÇOCUK PARKI VARDI

 Esed’in muhaliflere ait kimyasal silah bulunan bir depoyu vurduğu yönündeki açıklamasına da değinen Yusuf, vurulan yerde hiçbir şekilde silah ya da kimyasal maddenin olmadığını belirtti.

Bölgenin, vatandaşların normal yaşantılarını sürdürdüğü bir nokta olduğunu vurgulayan Abdülhamid el-Yusuf, “Hatta bombanın atıldığı yerde oyun alanları, çocukların oyun oynadığı park vardı. Hiçbir şekilde kimyasal madde, silahı bırakın, bir muhalif asker bile yoktu. Sivillerin yaşadığı bir yerdi.” diye konuştu. 

Yusuf, ABD’nin rejime ait hava üssünü vurduğunu duyduğunda çok sevindiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“ABD’nin Esed’e ait havaalanını vurduğunu duyduğumda çok sevindim. Fakat daha sonra sadece bir noktayı vurduğunu öğrendim. Sadece bir noktayı hedef alarak yapılan saldırıyı yeterli bulmuyorum. Esed’e ait çok sayıda hava üssü, askeri birlik yerleri var. Onlar hiçbir şekilde hedef alınmadı. Bu noktaların da vurulması gerekliydi. Esed’i ve yanında olanlar ancak bu şekilde durdurabilirdi.”

Tüm insanlığa seslenen Abdülhamid el-Yusuf, “İnsanlar öldürülmesin. Normal hayatlarında yaşamaya devam etsin. Beşşar Esed ve yanında duranlar artık insanları öldürmesin.” ifadesini kullandı.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.