Taksim Camisi’nin inşaatı resmen başladı

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onay verilen Taksim Camii’nin inşaatı resmen başladı. Caminin yapılacağı alanda gerçekleştirilen temel atma törenine; İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Araştırma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (ARDEV) Başkanı İlahiyatçı Yazar Ali Rıza Demircan ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada bir cami eksikliğini hep hissettim

Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yıllarca Beyoğlu’nda turizmcilik yaptığını belirterek; “13 yıldır da Beyoğlu Belediye Başkanı’yım. 50 yıla varan hayatı Taksim’de geçen biri olarak burada bir cami eksikliğini hep hissettim. Bu hissiyatı Cumhurbaşkanımızın, Büyükşehir Belediye Başkanımızın, sponsorumuz Altan Beyin, Beyoğlu'nda yaşayan ya da Beyoğlu'nu yaşamaya gelen bütün Müslümanların paylaştığını biliyorum. Cuma namazları için yıllarca başka başka semtlere gitmek zorunda kaldık. Taksim’e yakışır bir mabette bir cuma namazında saf tutamadık. Yabancı ülkelerden misafirler ağırladık. Mescit ya da cami sorduklarında, onlara bir cami gösteremedik. Her gün milyonlarca insan Taksim’e akıyor. Ağırladığımız insanların binlercesi namaz kılıyor. Bugüne kadar namaz kılanlara bir mekan sunamadık. Burada cami yapmak için kurulmuş derneğin binasını on yıllarca mabet olarak kullandık. Dar, sıkışık, ancak 20-30 kişiyi ağırlayan bu yapıya hem şükrettik hem utandık. Türkiye'nin sahnesine bu görüntünün yakışmadığını düşündük. Zaman hükmünü icra etti. Gidenler gitti. Gelenler çözüm aramaya devam etti. Şu derme çatma mescitte edilen dualar kabul oldu” dedi.


 
Gazete üzerinde namaz kılma dönemi bitecek

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 68’den bu yana caminin yapılmasında mücadele edenleri ve hayatını kaybedenleri rahmetle anarak başladığı konuşmasında “Sağlık birimleri, ibadethaneler, sportif faaliyetler bunlar toplumun ihtiyaç alanlarıdır. Bu bölgede çocukluğu geçmiş birisi olarak bahsediyorum maalesef camisi eksik olan bir bölge, buna ihtiyaç vardı. İnsanlar gazete kağıtları üzerinde namaz kılıyordu. Bu caminin iki önemli özelliği var: Santamaria Kilisesi’nin hemen yanında olması bu şehrin ne kadar hoşgörülü olduğunu gösteriyor. Taksim’e gelenler bir yandan minareyi bir yandan da kiliseyi görecekler. Gazete, koli kağıtları üzerinde namaz kılmak son bulacak. İstanbul’a ve Türkiye’ye hayırlı olsun. Bunlar bizi birleştirecek unsurlar olmalı. Bir talep varsa değerlendirilmeli. Emeği geçen herkese özellikle Cumhurbaşkanımızın takip ettiği bizi arayarak ne zaman başlıyorsunuz dediği için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın