Banka kredisi çekmeden ev alma rehberi

Konut kredisi ile konut sahibi olmak Türkiye’de konut sahibi olmanın en çok tercih edilen yollarından biridir. Ancak son dönemlerdeki banka faiz oranlarının artış göstermesi kişilerin bu alışkanlıklarından uzaklaştırmıştır. Bankalardan uzaklaşan kişiler senetle konut almaya sıcak bakmaya başlamıştır.

Konut kredisi faizlerinin yüksek oluşu nedeni ile müşteriler senetle konut almak için arayışa başlamışlardır. Bankalara gitmek yerine senetle satış yapılan projelere yönlenmişlerdir. Faiz yükünün altına girmek yatırımcılar konut firmalarının faiz farkı olmadan sunduğu ödeme seçeneklerine yöneliyor. Bu yöneliş konut stoklarının azalmasında oldukça önemli bir rol oynuyor. Senetli ev almak, başlangıçta konut satın almak isteyen müşterinin lehine, inşaat firmalarının da aleyhine gözüküyor. Konut kredisi ile ev almak yerine senetli ev alan müşteriler firmanın rizikosunu da göze almış oluyor. Böyle bir durumda ev alınan inşaat firmalarının güvenirliliği oldukça önemli bir unsur haline geliyor. Güvenilir olmayan, nakit sıkıntısı çeken firmaların projelerinden ev alanların almış olduğu risk, yüksek faiz oranlarıyla konut alan kişilerden daha fazla oluyor.

2018 Ekim ayında senetli ev satışlarında artış

TÜİK Ekim ayı ev satışları incelendiğinde, satışlarda artış gerçekleştiği gözlemlendi. Türkiye genelindeki 2018 Ekim ayı rakamlarına göre satışı yapılan evlerin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 artarak 146 bin 536 rakamına yükseldi. İpotekli satışlar yüzde 79,1 oranında azalış göstererek 8 bin 65 oldu. İpotekli ev satışlarının toplam satışların içerisindeki oranı yüzde 5,5 olduğu görüldü. Bu da bu konutların konut kredisi yerine senetle alındığını gösteriyor

Senet ile ev satın alırken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Senet ile ev satın almayı düşündüğünüz inşaat şirketinin yapmış olduğu önceki projeler incelenmeli.
  • Güven duymadığınız bir inşaat firmasından daire almayın.
  • Senet ile ev alacağınız projenin ruhsatını Belediye İmar Müdürlüğü’nden mutlaka kontrol edin.
  • Projenin inşaat bitirme sigortası olup olmadığını kontrol edin.
  • Kat mülkiyeti olmayan projelerden senet ile ev almamaya özen gösterin.
  • Teminat almadan senet imzalanmamasına dikkat edilmeli.
  • Satın alınacak inşaat şirketinin ekonomik durumunu araştırmak oldukça önemli. Satın alma kararı verirken konusunda uzman olan kişilere danışılarak, inşaat şirketinin ekonomik durumu hakkında bilgi alınmalı. Aksi durumda konut kredisi faizlerinden daha fazla meblağlar ödenebilir.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.