Ankara’dan AP’ye Daily Sabah tepkisi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gaziantep Valiliğini ziyaret etti. Kurtulmuş, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Daily Sabah’ın AP’de yasaklanması ile konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Daily Sabah’ın Avrupa Parlamentosu’nda dağıtımının yasaklanmasıyla ilgili, “Tek yanlı bu kararlar neofaşistlerin, neonazilerin ekmeğine yağ sürüyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gaziantep Valiliği’ni ziyaretinde, bu kentte bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, şehrin kültürel çeşitliliği, ekonomik canlılığıyla Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olduğunu ifade etti.  Numan Kurtulmuş, Türkiye’deki halk oylaması kampanyasına Avrupa ülkelerinin de davetsiz misafir olarak katıldığına, “Hayır” blokunun sözcülüğüne soyunduklarına işaret etti.  Türkiye’nin bakanlarına ve milletvekillerine “Evet” kampanyası yapacağı için izin verilmediğini anımsatan Kurtulmuş, aynı zamanda Avrupa’da en çok okunan bazı gazetelerin, manşetleriyle “Hayır” kampanyasına destek verdiğini kaydetti.

KENDİ İŞLERİNE BAKSINLAR

Batı ülkelerinin, illegal örgütlerin, polis gözetiminde “Hayır” kampanyası yapmasına müsaade ettiğini belirten Kurtulmuş, “Bütün bunlara gerekli cevaplar, 16 Nisan’da milletimiz tarafından sandıkta verilecektir. Hiç kimse siyaseten Türkiye’nin iç işlerine burnunu sokmasın. Hiç kimse Türkiye’nin seçim kampanyasına müdahale etmeye kalkmasın. Türkiye’deki anayasa değişikliği, İsviçrelileri, Almanları, Hollandalıları niye ilgilendirir? Kendi işlerine baksınlar.” açıklamasında bulundu.

ENGELLEME KABUL EDİLEMEZ

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, konuşmasının ardından bir gazetecinin, Daily Sabah AP’de yasaklanması konusuna ilişkin sorusu üzerine, şunları söyledi: “Bunlar, akla ziyan tavırlar, kararlardır. Daily Sabah gazetesi, Türkiye’de olup bitenleri bütün dünyaya İngilizce olarak yaymaya gayret eden bir gazetemiz. Hani fikir özgürlükleri, hani ifade özgürlükleri? Ne demek, bir gazetenin Avrupa Parlamentosu’na girişini yasaklamak. Türkiye’de herhangi bir resmi toplantıda gazetelerin akreditasyonu söz konusu olduğu zaman avazı çıktığı kadar bağıranların ortaya koyduğu bu çifte standardı nasıl izah edeceğiz, kendileri bunu nasıl izah edecekler? Asla kabul edilemez. Söylediğimiz zaman da kızıyorlar. Tek yanlı bu kararlar neofaşistlerin, neonazilerin ekmeğine yağ sürüyor. Onlar istemiyorlar diye, Türkiye’nin sesini Avrupa’da, Batı dünyasında duyuracak bir gazeteye engelleme koymak kabul edilemez.”

BU ANTİDEMOKRATİK BİR TAVIRDIR

Kurtulmuş, AP’nin sıradan bir yer olmadığını vurgulayarak, “AP, Türkiye’nin de üyelerinin içerisinde olduğu bir yapıdır. Avrupa’nın ortak evidir. Hiç kimsenin babasının çiftliği değildir. ‘Ben falanca gazeteyi buraya sokmak istemiyorum’ demek kimin haddinedir. Eğer bunu söylüyorlarsa aslında kendilerine zarar veriyorlar. Tabiri caizse bu, bumerang gibidir. Bu attıkları bumerang kendilerini vurur.” ifadelerini kullandı. Türkiye’de herhangi bir şekilde “Hayır” kampanyasına destek veren bir gazetenin AP’ye girmesinin yasak olmadığına dikkati çeken Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Daily Sabah’ın Avrupa kamuoyunda görülmesinden neden rahatsızlar? Türkiye’de bazı gerçekleri görüyor ve anlatıyor diye, ‘Evet’ kampanyasına açık destek veriyor diye… Bu çifte standarttır, antidemokratik bir tavırdır. Basın özgürlüklerine aykırıdır, fikir özgürlüklerine aykırıdır, siyasal katılıma aykırıdır. Hepsini bir tarafa bırakalım, ağızlarını açtıklarında yüksek sesle konuştukları Avrupa değerlerinin tamamına aykırıdır. Bu, özgür Avrupa idealine karşı atılmış bir tavırdır, yanlıştır. Bunu asla kabul etmediğimizi ifade ediyorum.”

AP’NİN ÇİRKİN YÜZÜNÜ KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan Daily Sabah’ın AP’de dağıtımının yasaklanmasına ilişkin açıklamada bulundu. Daily Sabah gazetesinin Avrupa Parlamentosunda dağıtımının yasaklanmasının, basın ve ifade hürriyetinin ihlali olduğuna işaret eden Bozdağ, Türkiye’yi basın ve ifade hürriyeti konusunda haksız yere suçlayan AP’nin, Daily Sabah’ın haber ve yorumlarına tahammül göstermediğini belirtti. Adalet Bakanı Bozdağ, şunları kaydetti: “AP Başkanın bu haksız kararı ve faşist uygulaması, basın ve ifade hürriyetinin katledilmesi ve AB değerlerinin yok edilmesidir. Avrupa’da basın ve ifade hürriyeti sadece Türkiye’ye iftira edenlere var ama Avrupa’yı, Avrupalıları eleştirenlere yok. Bu, çifte standarttır. AP Başkanının bu kararı, AP’nin çirkin yüzünü göstermektedir. Bu çirkin yüzü kınıyorum. AP’yi basın, ifade hürriyetine saygıya davet ediyorum.”

 

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın