Tartışmalara yol açan Ağaoğlu reklamı için son karar verildi

ali-agaoglu-yasaklanan-reklam

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun geçtiğimiz dönemlerde başlattığı “konut kredi faizinin yüzde 35’ine destek” kampanyası için çektiği reklam filmi için yapılan şikayet dosyasını değerlendirdi. Reklam filminde “Türk bayrağının ticari malzeme olarak kullanılmaması” kuralının ihlal edildiğine yönelik gelen şikayeti değerlendiren RTÜK, filme ceza verilmesine yer olmadığı kararını verdi.

“İç çamaşırı reklamında kullanılırsa…”

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç karar sonrası yaptığı açıklamada, “Yasada açık bir hüküm olmasına rağmen, 5 AKP’li üye sırf Ali Ağaoğlu oynadı ve onun şirketi olduğu için bir reklam filmine ceza vermedi. Bu üyeler aynı zamanda kendileriyle çeliştiler, çünkü daha önce farklı kanallara, farklı reklamlardan ötürü sadece Türk bayrağı kullanıldığı için ceza vermişlerdi. Bu karar sonrasında artık Türk bayrağı iç çamaşırı reklamlarında bile kullanılabilir. Bu yolu açan AKP’li üyeler bakalım o zaman nasıl bir tavır sergileyecekler merak ediyorum” diye konuştu.

Bir çok tepkiye yol açmıştı

Büyük ses getiren reklam filminde Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, başlatılan kampanyadan bahsederken arkasında Türk bayrağı ve firma flaması görülüyordu. Filmde Ağaoğlu’nun yanında çalan kırmızı telefonu açıp kenara koyması da bir çeşit gönderme kabul edilmişti. Ancak reklam filmi, fonda görünen Türk bayrağı nedeniyle Türk Bayrağı Kanunu’nun 7’nci maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle RTÜK’e şikayet edilmişti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıAla Serdivan Evleri’nde villa fiyatları 360 bin liradan başlıyor
  Sonraki yazıSpine Tower arsa sahipleri ve kat maliklerinden Spine Tower duyurusu
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın