Tekirdağ’daki Askeri Hastaneyi TOKİ istiyor

Hürriyet'in haberine göre hastane geçtiğimiz 13 Nisan'da Edirne Koruma Kurulu tarafından 1. Derece tarihi eser olarak tescil edildi. Milli Savunma Bakanlığı şimdi Edirne Koruma Kurulundan tescilin kaldırılmasını istiyor. Araziyi ise TOKİ'nin istediği iddia ediliyor. 

Koruma Grubu birinci derece tarihi eser olarak belirlenen hastanenin koruma alanı olarak da 82 dönümlük arazinin parsel sınırı kabul edildi. Cumhuriyet dönemi yapısı olarak nitelendirilen, dönemin stili açısından önemine vurgu yapılan tarihi bina özgün sivil mimarlık örneği olarak tescillendi. Simetrik planlar, süslemeden arınmış yalın hatlar taşıyan simetrik cepheler, ritmik pencere düzenlemesi, düz ya da gizli eğik çatılar, anıtsal ölçekli merdivenler, girişte sütunlu bir düzenleme ya da cephede kimi zaman birkaç kat yüksekliğinde sütunlar bu dönemin karakteristikleri özelliklerini yansıtıyor.

Tescil öncesinde de TOKİ'ye verileceği gündeme getirilen hastane ve bahçesinin tarihi eser statüsüyle konut alanına çevrilmesi artık mümkün değil. 2863 sayılı yasa tarihi eserlerin komşusundaki parselin de etkileşim alanında kaldığına hükmediyor. 

Bahçeye de İmar İzni Yok

Kurul kararında eserin koruma bandı parsel sınırı olarak belirlendi. Bu durumda tescilli yapının bahçesine de imar izni verilemiyor. Bu parsele komşu eski devlet hastanesinin de yaklaşık 30 dönümlük arazisi park alanına çevrilmişti. Çorlu belediyesi bu arazi ile birleştirip şehrin merkezinde büyük bir park oluşturmayı düşünüyor.

Milli Savunma Bakanlığı Edirne Koruma Kurulu'ndan tescilin kaldırılmasını istiyor. Edirne Koruma Kurulu 45 gün önce tescillediği Çorlu Askeri Hastanesi için bugün tescilin kaldırılmasını tartışacak. Bakanlık binanın tarihi eser özelliği taşımadığını savunuyor. Hastane. Mimar Mühendis Abdullah Ziya Kozanoğlu taralından 6 ayda tamamlandı ve 21 Eylül 1940 ta açıldı. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.