TOKİ 2017 yılında kaç konut yapacak?

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuştu. ‘Gayrimenkul: Büyümenin Yeni Yönü’ konulu oturumda konuşan Turan, “2016 yılında yaşanan bir darbe girişimine rağmen, sıkıntılı duruma rağmen, bölgedeki birçok sıkıntılı duruma rağmen 1 milyon 400 bandına yaklaştı. Bu umut verici bir rakam. Sadece 2016 yılında 65 bin sosyal konut ürettik. Bu yılda hedefimiz asgari 65 bin konut inşa etmek. Bu rakama inşallah ulaşacağız” dedi.

“Konut sahipliği oranı artmadı”

 İlk 3 ayda yaklaşık 20 bin konutu ihale ettiklerine dikkat çeken Turan, “Bunlar önemli rakamlar. Bütün bu yapılanlara rağmen Türkiye'de konut sahipliği oranı artmamıştır. Hala yüzde 61-62'ler seviyesindedir. O zaman sektörde alt ve orta gelir grubunun konut sahibi olması ile alakalı yeni bir trendin oluşması gerekir. Sektör temsilcilerindeki arkadaşlarımızın da kentsel dönüşümle oraya doğru kayması gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

“Kilometre karede 45-50 bin kişinin yaşadığı alanlar var”

Türkiye nüfusunun 5'te birinin İstanbul'da yaşadığına dikkat çeken Turan, şunları söyledi: “Biz arazi geliştirme konusunda sadece İstanbul başlığıyla konuşuyoruz. İstanbul'da arazi geliştirme konusu iki tarafı denizle çevrili, büyük bir kısmı su havzaları, bir kısmı tarım alanı, büyük bir kısmı kuzey ormanlarıyla çevrili istisnai bir yer. İstanbul’da aslında planlama anlamında nüfusun nereye oturacağını konuşmak gerekir. Sonrasında da sosyal konutları yapıp, oraları doldurmak değil şehrin içinde sıkışmış alanları bir şekilde desantrali edilmesidir. Şehrin içerisinde kilometre karede 45-50 bin kişinin yaşadığı alanlar var” dedi.

Arazi geliştirme konusunda çaresiz olmadıklarını anlatan Turan, "Bunun için sosyal konut üretiminde uğraşıyoruz. Bu rakamlar şişmesin diye ihalelerimizde gayret gösteren ekibiz. Açık ihale yapıyoruz ama fiyatlarında şişerse kime satılacak? Sektör belli. Bunun dışında kalan 81 vilayet her alanda TOKİ devlet anlamında gayrimenkul arazisi olan devletiz. Geliştirilebilir, ancak bir şehirde arazi geliştirsek burada nüfus talebi olması lazım”şeklinde konuştu.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.