Oğullarının emaneti 6 torunu için 72 yaşında yollara düştü

Suriye’deki iç savaşta trajedi bitmiyor. Ülkede rejim baskısı altındaki Vaer’de 2 oğlundan birini kaybeden, diğerinin de akıbetinden habersiz olan 72 yaşındaki Ebu Velid, 6 torununa daha iyi bir hayat sunmak için Cerablus’taki güvenli bölgeye geçti. Velid, “Kadınlarımız ve çocuklarımız için göç ettik. Orada ekmeği, domatesi, patatesi bulamaz olduk. Bir insanın tek isteği bir parça ekmektir onu da bulamaz olduk çünkü yoktu. Çok şükür dik durduk” dedi. 

Suriye’de rejim güçlerinin kuşatması altındaki Humus’a bağlı Vaer ilçesinden güvenli bölgeye torunlarıyla tahliye edilen 72 yaşındaki Ebu Velid, savaşta birini kaybettiği, diğerinin akıbetini bilmediği oğullarının emaneti torunlarına iyi bir gelecek için sunmak için ayakta kalmaya çalışıyor.

Suriye’deki savaşın en şiddetli yaşandığı bölgelerden biri olan Humus’un Vaer ilçesinde, rejim güçlerinin zulmünden kaçmak isteyen bin 354 kişiden biri olan Velid, 6 torununa daha iyi bir hayat sunmak için tahliye olmaya karar verdi.

Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından Cerablus’a ulaşan ve burada kurulan çadırlara yerleşen Velid, şimdi torunlarıyla önceki günlere göre huzurlu bir yaşam sürüyor.

Velid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 oğlundan birinin savaşta şehit olduğunu, diğerinin ise akıbetini bilmediğini söyledi.

Oğullarının emaneti torunlarını çok sevdiğini, onlara gözü gibi baktığını belirten Velid, Esed’in kendilere büyük zulümler yaptığını ve torunları için bu zulüm yüzünden tahliye olduğunu dile getirdi.

ESED HER TÜRLÜ SİLAHI ÜZERİMİZDE DENEDİ

Ömrünün sonuna kadar zalimlerin hep karşısında duracağını ifade eden Velid, şunları aktardı:

“Esed’in boğazına diken gibi batmışız. Tam 4 yıldır orayı ele geçiremedi. Bizim bölge Humus’ta özgür olan tek yerdi. 4 yıldır Esed’in güçleri bizden bir karış bile alamadılar. Ta ki dış güçlerin yardımını alana kadar. Ondan sonra Esed bizi bombaladı, her türlü silahı bizim üzerimizde denedi.”

Korkularından göç etmediklerini, sadece çocuk ve kadınlar için göç etmek zorunda kaldıklarını anlatan Velid, Vear’da kalan sivillerin çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalıştığını söyledi.

BİR PARÇA EKMEĞİ BULAMAZ OLDUK

Ömrünün son yıllarını büyük acı ve sıkıntı çekerek geçirdiğini kaydeden Velid, “Biz korkumuzdan göç etmedik, kadınlarımız ve çocuklarımız için göç ettik. Orada ekmeği, domatesi, patatesi bulamaz olduk. Bir insanın tek isteği bir parça ekmektir onu da bulamaz olduk çünkü yoktu. Çok şükür dik durduk.” dedi.

Savaşın sona ermesini ve topraklarına geri dönmeyi dileyen Velid, “Allah’ın izniyle kaybettiğimiz toprakları geri alacağız.” ifadesini kullandı.

Velid, yolculuk sırasında büyük tehlikeler atlattıklarını ama güvenli bölgeye geçtikten sonra yüzlerinin güldüğünü sözlerine ekledi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.