TOKİ binalarında ‘tek tip’ dönemi bitti

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Habertürk’teki programda, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) olarak alt gelir grubuna yönelik ayda 4-5 bin konut satışı gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Turan, asla alt gelir grubu hariç konutlarla ilgilenmediklerini, bütün amaçlarının konuta erişmekte zorlanan, alt gelir grubunda olan vatandaşları taksitle konut sahibi yapmak olduğunu vurguladı. Toplu Konut İdaresi’ni, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlar için “Dost Eli” kuruluş olarak tanımlayan Turan “Her yıl alt gelir grubuna 50 bin konut sunuyoruz. Toplu Konut İdaresi’ni devre dışı bırakırsak alt gelir grubundaki vatandaşlarımızın konut sahibi olması hemen hemen imkânsızlaşıyor” dedi.

ÖNCELİK DEPREM KUŞAKLARI

Turan, kentsel dönüşümde önceliği deprem kuşaklarına verdiklerini vurgulayarak Toplu Konut İdaresi’nin kentsel dönüşümde öncü olduğunu söyledi. Turan “53 vilayette aktif kentsel dönüşüm yürütüyoruz. Yeni dönemde başladığımız yerinde kentsel dönüşüm faaliyetleri yürüteceğiz” dedi. TOKİ’nin direkt kamu bütçesinden pay almadığını söyleyen Turan, “Yaptığımız konutlarda, projede maliyetimiz ne ise o fiyattan satıyoruz. Toplu Konut İdaresi’nin en önemli varlık sebebi budur. Kâr amacı gütmeyen kurumdur” diye konuştu.

ARTIK BİRBİRİNDEN FARKLI TOKİ BİNALARI GÖRÜLECEK

Vatandaşların Toplu Konut İdaresi’nden beklentilerinin değiştiğini ve geliştiğini söyleyen Turan, bu sese kulak verdiklerini belirterek şöyle devam etti: “Son bir yıldır yaptığımız bütün konut projelerinde farklı konseptler uyguluyoruz. Yıl sonu itibarıyla insanların oturacağı bütün konut projelerinde farklı konseptler göreceksiniz. Dışarıdan baktığınızda birbirinden çok farklı TOKİ binaları göreceksiniz. İçinde mutlaka küçük esnafın olduğu, meydanın, caminin, okulun olduğu ve her yaş grubunda insanın ihtiyaçlarına uygun planlanan projeler göreceksiniz.” 

EN DÜŞÜK ARTIŞ YANSITILIYOR

Taksitlere uygulanan enflasyon farkına değinen Turan, en düşük artış oranını uyguladıklarını belirterek “Memur maaşı artış oranı ve TEFE-TÜFE’den en düşük olan ile artış yapıyoruz. Bakın en yüksek olan ile değil. Altı ayda bir en düşük artış ne ise onu yansıtıyoruz” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıİnşaatta tehlike çanları çalıyor!
  Sonraki yazıBalance Güneşli’de teslimler Mart 2016’da başlayacak
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın