TOKİ çevre dostu projelere yöneliyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, sürdürülebilir kalkınmanın öneminin daha çok anlaşıldığını, enerji verimliliğine yönelik çabaların değerinin de aynı oranda arttığını söyledi.
 
Yeşil Bina Nedir?

Yeşil Bina konsepti, kısaca planlama aşamasından başlamak üzere inşaat aşaması ve sonrasında kaynakları topluma ve çevreye duyarlı bir şekilde verimli kullanan binalar olarak tanımlanabilir. Bir binanın yeşil bina unvanı alması için belli kriterler vardır. Bu kriterler; binanın konumu, tasarımı, binada kullanılan malzemelerin özellikleri, atık malzemelerin yeniden kullanımı vb.
 
Yeşil Binaların belli başlı faydaları arasında ise şu unsurlar sayılmaktadır:
Binanın değerini artırır
Çevresindeki binaların da değerini artırır
Yapılırken çevreye zararının yok denecek kadar az olması
Temiz teknolojilerin kullanılması
Atık malzemelere değer katması
Yağmur sularını arındırması
Yağmur sularının kullanımı ile birlikte kanalizasyon sisteminin yükünü azaltma
Güneş enerjisini kullanması
Doğal ışık kullanması
Enerji tasarrufu sağlaması
Yeşil katmanları ile oksijen üretmesi
Isıtma ve soğutma maliyetlerini azaltması
 
TOKİ Başka Bir Evrede
 
Dünya Bankası ile yeşil binalar konusunda işbirliğine giden TOKİ’nin geleceğe ilişkin iddialı konut hedefleri bulunuyor. İmza töreninde bu konuda da değerlendirmede bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan, Toplu Konut Fonu'ndan kaynak sağlanarak 19 yılda 43 bin konut üretildiğini belirtti.  Kurumun 2002 yılından itibaren başka bir evreye geçtiğini anlatan TOKİ Başkanı Turan, TOKİ'nin tamamen sosyal konut yapan bir kuruluş haline geldiğini, 2002'den bu yılın başına kadar yaklaşık 700 bin üretim gerçekleştirdiğini açıkladı.
 
Bankalarla Kredi İlişkisi Yok
 
Üretimin yaklaşık yüzde 90'ının sosyal, yüzde 10'unun da üst gelir grubuna yönelik konutlardan oluştuğunu bildiren Turan, satışlarda herhangi bir bankayla kredi ilişkisi kurulmadığına işaret etti.
Kurumun hedefinin gelecek 8 yılda 500 bin sosyal konut üretmek olduğunu dile getiren Turan, "Bu yıl 60 bin konut üretmeyi planlıyoruz. Son 2 ayda yaptığımız konut ihalesi sayısı da 10 bin civarındadır" dedi.
 
Dünya Bankası’ndan Övgü
 
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt çalıştığı ülkeler arasında 'gecekondunun azlığı' bakımından Türkiye'nin birinci sırada yer aldığını dile getirdi.  TOKİ'nin sektöre örnek olduğunu anlatan Zutt," Sizden de öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu görüyoruz" dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıİstanbul’da bir inşaatta göcük meydana geldi
  Sonraki yazıKarşıyaka stat ihalesinin tasfiyesi gündemde
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın