TOKİ dar gelirliler için özel kontenjan açtı

50 bin sosyal konut için talep toplamaya başlayan TOKİ’nin, dar gelirli ve emekliye sunduğu başka fırsatlar da var. 36 ilde 4 binden fazla konutu satışa çıkaran TOKİ, 305 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 67 ilde 50 bin sosyal konut için talep toplama süreci devam ederken, TOKİ tarafından  açık satışa sunulan konutlara da talepler arttı. Güneş gazetesinde yer alan habere göre, kurayla satışa çıkan birçok projesinde emekliye ve dar gelirliye özel kontenjan ayıran TOKİ açık satış içerisindeki konutlarında da emeklinin ev sahibi olabilmesi için uygun koşullar ve uzun vade imkânı sunuyor. TOKİ’nin şu anda 36 ilde yer alan 4 bin 759 konutunda özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli fırsatlar sunuluyor. Evlerin taksiti bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak 305 TL’den başlıyor. Konut fiyatları ise 66 bin TL’ye kadar düşüyor.

TOKİ projeleri başvuru işlemlerinde son başvuru tarihi farklılık gösteriyor

TOKİ projeleri son başvuru işlemleri bir kısım konular için 29 Mart, bir kısmı için de 28 Haziran tarihine kadar devam edecek. Satıştaki konutlar için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olarak farklılık gösteriyor. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzuyor. Daha düşük peşinat ödeyenlerin vadesi daha düşük oluyor. Vade süreleri de 96, 108 120, 180, 216 ve 240 ay olarak belirlendi. Bu oranlar proje ve ile göre değişebiliyor. Bugüne kadar konut sahibi olamamış emeklileri kira öder gibi uzun vadeli ödeme koşullarıyla ev sahibi yapmaya devam eden TOKİ alt gelir grubu yönelik geliştirdiği konut projelerinde daha önce konut sahibi olmayan emeklilere yüzde 25’lik kontenjan ayırıyor.

TOKİ başvuru işlemleri nasıl yapılacak?

  • Başvurular evin bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılıyor.
  • Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanıyor.
  • Sözleşme imzalanırken daire bedelinin en az yüzde 10’luk kısmı kadar peşinat alınıyor.
  • Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayabiliyor.
  • Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl ocak ve Temmuz’da iki kez memur maaş artışına göre zamlanıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.