Kentsel Dönüşüm kapsamında İstanbul’da 66 bin eve risk tespiti yapıldı

2012’de çıkarılan kentsel dönüşüm yasası kapsamında İstanbul’da 66 bin bina risk tespiti uygulamasına tabi tutuldu. 325 bin hane halkı da evlerini kentsel dönüşüme dahil etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, İstanbul’daki kentsel dönüşümle ilgili Anadolu Ajansı’ndan Hanife Sevinç’in sorularını yanıtladı. 2012’de yürürlüğe giren Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’la kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapıların tanımı yapılarak bunların tespitinin nasıl olacağının belirlendiğini, bunun için de binin üzerinde kuruluşa lisans verildiğini söyledi. Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren İstanbul’da yaklaşık 66 bin binanın risk yapı tespitinin tamamlandığını ifade eden Gürgen, şunları söyledi; “Bunun içinde 325 bine yakın bağımsız bölüm var. 2012’den bu yana 325 bin hane halkı  kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kendi binasını dönüştürmek üzere lisanslı kuruluşlara müracaat edip tespitlerini yaptırdı ve bu binalar şu anda yıkım süreci içerisinde. 325 bin aslında normal ölçekte büyük bir rakam. Yaklaşık 1 milyon 250 bin nüfusa karşılık gelebilecek bir rakam. Anadolu kenti büyüklüğündeki bir yerin İstanbul’da bu kanun çerçevesinde kendi kendine dönüştüğünü görebiliyoruz. İstanbul’daki nüfusu, bina sayısı ve yapı stokunu düşündüğümüzde aslında daha katedecek çok yolumuz var.

İstanbul’un yüzde 10’u kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında

Genel olarak baktığımızda İstanbul’un yüzde 10’a yakınının kentsel dönüşüm uygulaması kapsamına girdiğini görüyoruz. Sadece 2012’den bu yana dönüşüm projeleri yok. Belediye kanunları, imar planlarıyla da birçok dönüşüm projesi var. Hem belediyeler eliyle hem bakanlık marifetiyle hem de vatandaşın kendisinin teşviklerle dönüştürdüğü projelerle biz daha işin başındayız. Yüzde 20’lerdeyiz desek abartı olmaz. Daha da hızlandırmamız gerekiyor.”

Eyüpsultan kentsel dönüşüm çalışmalarında ilk sırada

Vedad Gürgen, en son Kartal’da yaşanan olayla binaların güçlü olmadığının görüldüğünü belirterek, binaların yıpranması, demirlerin korozyona uğraması, yapım tekniklerinin yetersiz kalması ve uygun yapılmaması ile yalıtım açısından korunmamasının ciddi bir risk unsuru olduğunu söyledi.  Gürgen, bireysel dönüşümlerin yanında belediyelerle ortak yürütülen çalışmalarla kentsel dönüşüm projelerinin yapıldığını belirtti. Gürgen, “Hızlı bir dönüşüm süreci içerisindeyiz ama yeterli değil. Bunu daha da hızlandırmak istiyoruz. Bir an önce Türkiye’de özellikle İstanbul’da bu dönüşüm sürecini tamamlamak, insanları afet risklerinden uzak tutmak istiyoruz.” dedi.  İstanbul’da kentsel dönüşümün yapıldığı ilçelerin başında Eyüpsultan kentsel dönüşüm çalışmaları öne çıkıyor. Yine Kartal’da, Pendik’te de yoğun olarak çalışmalar gerçekleştirildiğini, Küçükçekmece’de de bireysel kentsel dönüşümün çok fazla olduğunu anlatan Gürgen, her ilçede dönüşüm projelerinin devam ettiğini vurguladı.

‘’Binası güvenli olmayanlar kontrol ettirsin’’

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, daha önce Konya’da ve Diyarbakır’da yaşandığı gibi Kartal’daki binanın, bir deprem ya da sarsıntı olmadan kendi kendine yıkıldığını söyledi. Gürgen, kendi yükünü taşıyamayacak durumda olan binaları, en iyi içinde oturanların bileceğini söyledi. Gürgen, “Evinin hangi koşullarda olduğunu, kullanımlardan zarar görüp görmediğini, binasının çürüyüp çürümediğini en iyi kendileri bilir. Şüpheli olanlar, ne olur kontrol ettirsin. Bir an önce risk yapı tespitini yapıp dönüşümü gerçekleştirsinler” açıklamalarında bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.