Anahtar teslim fabrikalar yolda

Hükümet, emekli, işçi, memur derekn şimdi de işverenleri sevindiriyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verilen bir önergeye göre, verilecek desteğin kapsamı ve şartları, fabrika binası yapılacak taşınmazların ne suretle temin edileceği, kiralama şartları ve süresi ile diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar Yüksek Planlama Kurulu’nca belirlenecek. 2016 yılı bütçe tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri önceki gün tamamlandı. Komisyon’da son olarak bütçe tasarısının maddeleri görüşüldü.

Görüşmeler sırasında AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay’ın verdiği ve komisyonda kabul edilen önergeyle 1 Kasım seçimlerinin vaatleri arasında yer alan anahtar teslimi fabrika modelinin yasal zemini de kurulmuş oldu. Ancak düzenleme bütçe tasarıyla geldiği için 2016 yılı için geçerli olacak. Eğer uygulama uzaltılmak istenirse gelecek yıl bütçesine bir kez daha eklenmek zorunda kalınacak.

Önergeye göre, emek yoğun sektörlerde anahtar teslimi fabrika binası yapımı projesi kapsamındaki giderlerin karşılanması amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesinde yıl içerisinde açılacak tertiplerde yer alacak ödeneği İçişleri Bakanlığı bütçesine aktarmaya veya il özel idarelerine ve Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliğine kullandırmaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yetkili olacak. Ödenek kullanımı, kiralama şartları Yüksek Planlama Kurulu kararıyla belirlenecek.

Kaynak:Hürriyet/Neşe karanfil 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın