TOKİ, konut hedefini 1.2 milyona çıkardı

TOKİ tarafından Dilovası Köseler Mahallesi’nde yapılması planlanan 915 konut, 1 ticaret merkezi, 2 sosyal tesis, 1 mescit, 1 kapalı otopark ve 6 dükkanın temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar katıldı. 

6 MİLYON DÖNÜŞMELİ 

2017 yılının Haziran ayında teslim edilmesi beklenen konutlarla bölgede 5 bin kişinin yaşaması planlanıyor.  Programda konuşan Ergün Turan, “2023 yılına kadar 1 milyon konut hedefimiz vardı ancak Başbakanımızın bize verdiği hedefle beraber hedefimizi 1 milyon 200 bin konuta çıkarttık. 8 yıl içinde sadece Toplu Konut idaresi olarak 500-550 bin konut inşa etmiş olacağız. TOKİ ekim ayı itibarıyla Türkiye’de 685 bin konut rakamına ulaşmıştır. 2016 hedefimiz 60 ile 70 bin konut inşa etmektir. 2023'e kadar ülkemizin yaklaşık 5 buçuk ila 6 milyon konutun dönüştürülmesi gerekiyor" dedi. 

Türkiye'nin hayaliydi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da "Körfez Geçiş Köprüsü Türkiye’nin hayaliydi ama hiçbir iktidar buna cesaret edemedi. Hiç kimse ben bu iş yaparım deyip talip olmadı ta ki AK Parti iktidarına kadar” dedi. 

Asıl sizin kafanız devşirme 

Yerli araba hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Işık, “Niye gurur duymuyorsunuz? Bu ülkenin de kendi markasıyla bir arabası olsun. Çakmaymış devşirmeymiş, yahu sizin kafanız devşirme. Bugüne kadar hiçbir marka tek başına, işbirliği olmadan ortaya çıkmadı. 2020 geldiğinde Kocaeli yollarında da, Türkiye yollarında da, Avrupa yollarında da ve dünya yollarında da yerli otomobil olacak" diye konuştu. 

Akşam

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.