TÜGİAD’dan TÜİK verileri açıklaması

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım, 2018 konut satış istatistiklerine dair açıklamalar yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılı Aralık ayı ‘Konut Satış İstatistikleri’ açıklandı. Verilerden edinilen bilgilere Türkiye genelinde 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398 konut satış sonucu el değiştirdi. Konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterdi. Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD)  Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım, konuya ilişkin açıklama yaptı. Yıldırım, “İnşaat sektörü uzun yıllar boyunca milli ekonomimizin dinamosu görevini gördü. Bu durum eleştirilebilir tabi ama hali hazırda kısa vadedeki toparlanma planımızın en önemli dayanaklarından birisi de ister istemez bu sektör üzerinden olmalı” açıklamasında bulundu.

TÜİK verilerine göre ipotekli satışlar yüzde 79 azaldı

TÜİK verileri dahilinde açıklamalarda bulunan Yıldırım, inşaat sektörünün bir çok sektörü de doğrudan etkilediğini ifade ederek, “Netice itibariyle, inşaat sektörünün birçok sektörü etkilediğini hatırda tutmak gerekiyor. Hali hazırda sadece başkentte bile 50 bine yaklaşmış konut fazlası görülüyor. Konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 2.4 azalmış durumda. Bunun yanı sıra esas dramatik düşüş ise özellikle ipotekli satışlarda yani banka kredisi ile yapılan satışlarda gerçekleşti. TÜİK ipotekli satış verileri dahilinde edinilen bilgilere göre ipotekli satışlar yüzde 79 azaldı. Böylece banka faiz oranlarının yüksek olacağı sonraki dönemlerde ipotekli satışların artmasını da maalesef bekleyemeyiz.

Durgunluğun da etkisi ile konut satışlarında 2017 yılı rakamlarını yakalamak uzun bir süre mümkün görünmüyor” dedi. Yıldırım, sözlerine şunları ekledi; “Her ne kadar devlet bankalarımız kredi faizlerinde bazı şartlı indirimler yapmış olsa da, esas olan vatandaşın ekonomiye güvenerek hareket etmeye başlaması olacak. Bu güvenin tesisi noktasında Ankaralı müteahhitler olarak bizler, hükümetimize elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.