Türkiye 2016’yı nasıl kapatıyor?

Terör saldırılarından darbe girişimine kadar tarihi olayların yaşandığı 2016’nın son ayı, Türkiye için çok önemli gelişmelere sahne olacak. Bu ay hizmete giren 5 dev proje:

GÖKTÜRK-1

Türkiye'nin istihbarat gücüne güç katacak Göktürk-1 uydusu bugün fırlatılacak. Göktürk-2’nin ardından TSK’nın uzaydaki ikinci gözü olacak Göktürk-1’in bugün saat 16.51’de Fransız Guyanası’ndan yola çıkacak. Göktürk-1, yılda 60 bin görüntü geçecek ve dünya etrafında 90 dakikada bir tur atacak. Göktürk-1, görüntü kalitesi ve kapasitesiyle Göktürk-2’den daha üstün özelliklere sahip. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende, fırlatma anı canlı olarak izlenebilecek.

Avrasya Tüneli

Marmaray'ın kardeşi Avrasya Tüneli’nin açılması için de gün sayılıyor. İsmini halkın seçeceği bir yarışma başlatılan İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi’nde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı ve açılışın 20 Aralık’ta yapılması planlanıyor. Toplam 14.6 km uzunluğundaki proje sayesinde Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki yoğun trafikte 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya düşmüş olacak. Raylı sistem olan Marmaray’ın aksine Avrasya Tüneli’nden otomobiller geçecek. Geçiş ücreti 17 TL olurken, tünelden günde toplam 120 bin aracın geçiş yapması planlanıyor. 

Ilgaz Tüneli

Adı '15 Temmuz İstiklal Tüneli' olarak konulan Ilgaz Tüneli de bu ay açılacak. Yaklaşık 35-40 dakika süren Ilgaz Dağı’nı aşma süresi, tünelle 8 dakikaya düşecek. Kastamonu-Ankara arası seyahat ise 1.5 saate inecek. Projenin maliyeti 750 milyon TL’yi buldu. 15 Aralık’ta açılışa hazır hale gelecek tünel de gövde gösterilerinden biri olacak.

Şehir Hastaneleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2013'te başlatılan Şehir Hastaneleri Projelerinde ilk açılışlar bu ay yapılacak. Mersin ve Yozgat’taki hastanelerde son hazırlıklar yapılıyor. Birbirinden farklı hastanelerin aynı kampus içinde yapıldığı 'Şehir Hastaneleri'nde açılış süreci böylece başlamış olacak. Mersin’de hizmete girecek şehir hastanesi, bin 294 yataklı yapıldı. Yozgat’taki hastane ise toplam 475 yatağıyla hizmet verecek. 

Keçiören Metrosu

Başkent Ankara’nın uzun süredir beklediği Keçiören Metrosu'nda da deneme seferleri sürüyor. Metrodaki son çalışmaların da yıl sonuna kadar tamamlanması, 2017'de ise açılışın yapılması planlanıyor. Yapımı 12 yıl süren metroyla 1.5 saatlik mesafe 16 dakikaya inecek. Keçiören’den Ankara’nın merkezine günde yaklaşık 800 bin yolcu seyahat edecek. 
 
Kaynak: Akşam
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın