Türkiye Müteahhitler Birliği İnşaat Sektörü Analizi açıklandı

Rusya, 2018’de yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizde pazar sıralamasında lider konumuna geri döndü. Türk müteahhitler 2018 yılında yurtdışında 19.9 milyar dolarlık iş üstlendi. Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri 20 – 30 milyar ABD Doları bandına doğru güçlü bir tırmanışa geçti.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), tüm ekonomi çevreleri ve sektör tarafından ilgiyle takip edilen analizini yayınladı. ‘2019’a Girerken Dünya Yeniden mi Şekilleniyor?’ başlıklı analizde, küresel ve ulusal ekonominin yanı sıra inşaat sektörüne ilişkin tüm veriler değerlendirildi. Son günlerde özellikle ABD Merkez Bankası (FED)’nın faizleri sanıldığı hızla artırmayacağı algısının büyük etkisiyle, yabancı fonların artan ilgisinden Türkiye’nin de olumlu biçimde yararlanmaya başladığına işaret edilen Türkiye Müteahhitler Birliği analizinde, kriz yönetimi konusunda deneyimi ve esnek özel sektörü ile Türkiye ekonomisinin bu zorlu süreci de atlatmasının beklendiği belirtildi. Yaşanan tüm jeopolitik risklere ve ticaret savaşlarına rağmen Türk firmaları, 2018 yılında yurtdışında 19.9 milyar ABD Doları tutarında taahhüt projesi üstlendiği açıklanan analizde, bugüne kadar 123 ülkede üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar ABD Doları’na ulaştığı kaydedildi.

2018 yılında en fazla iş üstlenilen ilk 3 ülkenin Rusya, Suudi Arabistan ve Katar olduğu belirtilen raporda, “İlişkilerin normalleşmesinin ardından Rusya, bu yıl yurtdışı müteahhitlik hizmetlerimizde pazar sıralamasında lider konumuna geri dönmüştür. Rusya’da kısa sürede 2012- 2015 yıllarındaki ortalama 5 – 6 milyar ABD Doları/yıl potansiyel proje tutarına yaklaşılmasının mümkün olacağı öngörülmektedir” yorumuna yer verildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği analiz verilerine göre Rusya yükselişte

Türkiye Müteahhitler Birliği analiz verilerine göre yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde son yıllardaki performans şöyle özetlendi: “Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri 2012 – 2015 döneminde yıllık 30 milyar ABD Doları ile en yüksek seviyelere ulaşıldığı görülmektedir. Ancak dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, petrol fiyatlarındaki gerileme ve Rusya ile yaşanan krizin etkisi ile bu rakam, 2016 – 2017 döneminde 14 – 15 milyar ABD Doları/yıl mertebesine inmiştir. Yurt dışında yeniden yıllık proje tutarında 20 – 30 milyar ABD Doları bandına doğru hareket ettiği gözlenmektedir.”

Türkiye Müteahhitler Birliği İnşaat Sektörü Raporu’nda genel ekonomi ve sektöre ilişkin yer alan iki tespit

  • Dünyada referans kabul edilen ENR’ın (Engineering News Record) verilerine göre; geçtiğimiz dönemde ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerden biri olarak durgun seyreden küresel inşaat pazarı 2017 yılında yeniden ivmeyi yukarı çevirerek yüzde 3.1 artışla 482 milyar ABD Doları olmuştur. Uluslararası müteahhitlik pazarının büyüklüğünün 2030’larda 700 milyar ABD Doları seviyelerine çıkması öngörülmektedir.
  • Sektörün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında küresel pazarda ağırlığı olan ve bölgesinde lider Türkiye Müteahhitler Birliği markası oluşturarak yurt dışında 35 milyar ABD Doları seviyelerinde proje üstlenmesi öncelikli hedeftir. 2030’larda ise uluslararası pazardan firmalarımızın aldığı payın yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar ABD Doları seviyesine yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın