Halkalı Gebze banliyö hattı 10 Mart’ta açılacak

TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Halkalı-Gebze banliyö hattı için tarih verdi.

TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Gebze-Halkalı banliyö hattı projesinin sefere başlayacağı tarih ile ilgili açıklama yaptı. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Yıldırım, “Benim edindiğim bilgi, Mart ayının 10’undan itibaren yolculu seferlere başlayacak hale gelecek” açıklamasını yaptı.

Halkalı Gebze banliyö hattı çalışmaları hızla devam ediyor

Yapım süresi 24 ay olarak planlanan hattın yenileme çalışmalarının 2015 yılı içerisinde tamamlanması planlanmıştı. Aradan geçen süre içerisinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014’ün Ekim ayında çalışmaları durdu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılında tekrar başlandı. Halkalı-Gebze banliyö hattır çalışmaları hızla devam ediyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hatta hızlı trenlerin de kullanacağı yeni bir hat daha eklendi. Tren hatlarının tamamlanması ve  Marmaray  projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 istasyondan oluşacak proje ile Gebze’den Halkalı arası 105 dakikaya inmiş olacak. Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı’nın seyahat süresi ise 12 dakikaya inecek. Hat ile günde 1 milyon yolcunun taşınması hedefleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın