Kurum: 300 bin konutun 30 bini Bakanlık tarafından dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Yıllık 300 bin konutun 30 binini kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, Bakanlık olarak dönüştüreceğiz. Kalan 270 bin konut için de belediyelere, özel sektörümüze çağrıda bulunuyorum” açıklamasını yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da düzenlenen Kentsel Dönüşüm Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı’nda Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni açıkladı. Kurum, “Yıllık 300 bin konutun 30 binini Bakanlık olarak dönüştüreceğiz. Kalan 270 bin konut için de belediyelere, özel sektörümüze çağrıda bulunuyorum, Emlak Bankası’nın da bu sürece dahil olmasıyla kentsel dönüşümde hem özel sektörümüze hem belediyelerimize gerekli finans desteğini sağlayacağız” dedi. “53 ilde 238 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyen Kurum, “Kentsel dönüşüm kapsamına aldığımız bağımsız birim sayısı 664 bin. Ülke genelinde 597 bin konutu da yeniliyoruz’’ şeklinde konuştu. Hedefledikleri konut sayısının 200 bin olduğunu belirten Kurum, ‘’Dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konutu da inşallah 20 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız. Vatandaşlarımızın haklarını güvence altına almak için yatırımcılarımızdan yapım bedelinin yüzde 10’u kadar teminat alınacak ya da kensel dönüşüm tamamlama sigortası istenecek.”

Kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanacak

Tüm yerel yönetimler, İlbank’tan kredibilitesi olduğuna dair onay belgesi getirmesi durumunda kentsel dönüşüm uygulamaları için düşük faizli kredi kullanabilecek. Bunlar için herhangi bir teminat göstermesine gerek olmayacak.” Her kente özel kentsel dönüşüm anayasası geliyor. Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek. Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak. Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek. Maketten veya temelden konut satışı bitecek.

İnşaatlarda yüksek katlı binalar yerine yatay mimari hakim olacak. Parsel bazlı değil, alan bazlı dönüşüm olacak. Hak sahiplerinin tam katılımı sağlanacak. Bundan sonra ihtiyaç kadar konut üretilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beyan ettiği AK Parti’nin seçim manifestonun 11 maddesinden 8’inin çevre ve şehirciliği ilgilendirdiğinin altını çizen Murat Kurum, maddeler içerisinde ülke için en önemlisi projenin kentsel dönüşüm olduğunu söyledi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 300 bin konut dönüştürme hedefi

Şu ana kadar 37 ilde 65 ziyaret gerçekleştirdiklerini anlatan Kurum, şunları söyledi: Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıllık en az 300 bin konut dönüştürme hedefi koyduk, bunun 30 bin konutunu yani yaklaşık yüzde 10’unu Bakanlığımız eliyle yürüteceğiz. Sahadaki uygulamaları, vatandaşla olan görüşmeleri, vatandaşın rızası çerçevesinde projeleri hep birlikte yürüteceğiz. Yaptığımız bu konutlar medeniyetimizin bize tarif ettiği, cami merkezli etrafında millet bahçesi olan sosyal donatıların olduğu ve bahçelerin, camilerin etrafında şehirleşmenin olduğu az katlı bizim kültürümüzü yansıtan projeler olacak. Yaptığımız işlerin arkasına geçip baktığımızda ‘artık bu oldu, iyi ki dönüştürdük diyeceğimiz’ işler olması bizim için çok önem arz ediyor. Yıllık 300 bin konut dönüştürme hedefinde, dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konutu da 20 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.