“Yazdır” tuşuyla konut dönemi başlıyor!

3d_yaziciyla_ev_yapimi_konut

Son yıllarda birçok alanda kullanılmaya başlanan üç boyutlu yazıcılar, yakın gelecekte konut üretiminde de kullanılmaya başlanacak. Hollandalı ve İtalyan iki ayrı firma, yoksul insanlar için üç boyutlu yazıcıyla tek katlı evler inşa etmek için kolları sıvadı.

Hammaddesi çamur

İtalya merkezli WASP adlı bir firma, üç boyutlu yazıcılarla konut inşa etmek için test çalışmalarına başladı. Hammadde olarak çamurun kullanıldığını, bu iş için üç kollu bir 3D yazıcı geliştirdiklerini ve bu yolla yapılan evlerin balçık ve kerpiçten inşa edilen geleneksel evlere göre çok daha dayanıklı, kullanışlı ve güvenli olduğunu ifade eden firma yetkilisi Massimo Moretti, “Üç boyutlu yazıcılar ile yükselecek evler neredeyse sıfır maliyetle üretilecek. Sonuçta çamur her yerde kolaylıkla ulaşılacak bir madde. Yazıcıların kurulumunu da iki kişi, iki saat içerisinde yapabiliyor. Ama hâlâ test aşamasında. Gelecek yıldan itibaren bazı gelişmemiş ülkelerde ilk evlerimizi yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

24 saatte 10 ev yaptılar!

Hollandalı mimarlar da aynı amaçla çalışmalarına başladı. Mimarlar şimdilerde 3D Canal House isimli bir proje üzerinde çalışıyor. Amsterdam'da devam eden projede özel üretim 3 boyutlu yazıcılarla toplamda 13 odadan oluşacak bir kanal ev inşa ediliyor. İnşaatın temelinde kullanılan malzemeler biyolojik atıklar. 3D Canal House'un arkasındaki Dus Architects isimli şirketin yöneticisi Hedwig Heinsman "Şu anda yüzde 80'i sebze yağından oluşan biyoplastiklerle baskı yapıyoruz" diyor. Evin içerisindeki mobilyalar da yine 3 boyutlu yazıcılarla sebze ve meyve atıklarından üretilecek. Proje 2016'da tamamlanacak. Heinsman, yoksul bölgelerin dışında doğal afetlerin vurduğu yerlere 3 boyutlu yazıcılarla evlerin kurulacağını söylüyor. İnşaat malzemesine ihtiyaç duyulmadan çok kısa süre içerisinde üretilecek bu tarz çevre dostu evlerin aynı zamanda hiçbir inşaat atığına neden olmayacağı belirtiliyor. Hollandalı ve İtalyan şirketin projeleri geliştirilirken yılda 1 buçuk milyar ton inşaat atığının çıktığı Çin'de 3 boyutlu yazıcılardan evler üretilmeye başlandı bile. WinSun şirketi kısa bir süre önce yazıcılardan 24 saat içerisinde tek katlı 10 daire yaptı. Üstelik her dairenin maliyeti sadece 5 bin dolara geldi. WinSun şirketi bu sayede ülkedeki karbon emisyonunun en aza indirileceğini söylüyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıMahal Sancaktepe’de teslimler başlıyor! 139 bin liradan!
  Sonraki yazıBu il yatırımcıya çok kazandıracak!
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın